Сколиозис
Сколиозис: странично изкривяване на гръбначния стълб, при което тялото става асиметрично.
В зависимост от времето на проява, сколиозата бива:
- инфантилна сколиоза - при деца до 3 годишна възраст;
- ювенилна сколиоза - при деца между 4 и 10 годишна възраст;
- юношна сколиозаа - при по-големи деца, на възраст между 11 и 18 години.
Други видове сколиоза са:
- вродена сколиоза - присъства при раждането, като се наблюдава неправилно формиране на ребрата и костите на гръбначния стълб при бебето;
- невромускулна сколиоза - дължи се на увреждане или заболяване на нервната система и мускулите, като церебрална парализа, спина бифида, полиомиелит, мускулна дистрофия и други.
Сколиозис (сколиоза) по-често засяга момичета, а изкривяването се увеличава значително по време на усилен растеж, което се случва през пубертета. Симптомите на сколиоза могат да включват болки в кръста и гърба, напрежение в гръбначния стълб след продължително седене или стоене в изправено положение, асиметрия в ханша и раменете, странично изкривяване на гръбначния стълб и други.
Сколиозата може да се предизвика и от прием на тератогенни вещества по време на бременността, като бета-аминопропионитрил, използван като противоревматично средство във ветеринарната медицина. Бета-аминопропионитрила може да предизвика отравяне, известно като остеолатиризъм, проявяващо се с изкривяване на дългите тръбести кости, сколиоза и други костни аномалии.
Коментари към Сколиозис