Секрети, изтичащи от ухото
Секрети, изтичащи от ухото: състояния, при които се наблюдава изтичане на течност (серозен секрет, кръв, гной) през външния слухов канал. В медицината това се означава като оторея. Според причините за изтичането на секрети от ухото се проявяват и други придружаващи симптоми, като: болка в ухото, висока температура, зачервяване в ухото, сърбеж, световъртеж, шум в ушите, намаляване или загуба на слуха.
Видове секрети, изтичащи от ухото
Ушна кал
В повечето случаи секретът, който се наблюдава да изтича от ухото е церумен (ушна кал). Той се произвежда естествено от организма и целта му е да предпази ухото от навлизане в него на прах, микроорганизми и други чужди тела. Често изтичането на ушна кал се случва при попадане на вода в ухото – при къпане или плуване.
Понякога ушната кал може да се натрупа и да блокира ушния канал.
Бистра течност
По време на къпане или плуване, както вече стана ясно е възможно попадане на вода в ухото. Тя да изтече от него като бистра течност. Необходимо ушите да бъдат добре подсушаване, за да се предотврати инфекция причина, за която е попадането на вода в ухото.
Ако изтичането на бистър секрет от ухото продължава повече от 24 часа е необходимо да потърсите лекарска помощ. Ако човек забележи изтичане на бистра течност от ушите си след нараняване на главата, трябва незабавно да потърси медицинска помощ.
Кръв
нараняване или драскотина в ушния канал понякога може да причини изтичане на малко количество кръв от ухото.
При разкъсване на тъпанчето може да се наблюдава изтичане на по-голямо количество кръв, гной или бистра течност от ухото. Тъпанчето може да бъде разкъсано при:
- ушна инфекция, оказваща натиск в ухото;
- силен шум близо до ухото;
- неправилно почистване на ушите с клечки за уши;
- внезапна промяна в налягането на въздуха;
- удар.
Разкъсването на тъпанчето много често се съпровожда от болка в ухото; шум в ухото; загуба на слуха в засегнатото ухо.
Гной или мътна течност
Гнойната или мътна течност, изтичаща от ухото, може да бъде признак за инфекция в ушния канал или средното ухо. Ушният канал е тръбата, която свързва външното и средното ухо.
Инфекция на средното ухо, може да доведе до наличие на течност от ухото, а също така и до разкъсване на тъпанчето в приблизително 10% от случаите.
Честа причина за ушните инфекции са настинка, грип или нараняване на ухото. Някои хора са по-предразположени към ушни инфекции. Чести признаци, с които се проявяват инфекциите, засягащи ушите са: болка, гадене и висока температура.
Секретите, изтичащи от ухото могат да се дължат на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на главата, мозъчно сътресение, фрактура на черепа, попаднало чуждо тяло в ухото.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - натрупване на ушна кал, отит на външното ухо, отит на средното ухо, хронично възпаление на средното ухо, холестеатом, гноен отит, перфорация на тъпанчето, оталгия.
- Новообразувания - тумор в ушния канал, рак на слюнчените жлези.
- Някои състояния, възникващи в перинаталния период - вродена туберкулоза.
- Инфекциозни и паразитни болести - вирусна хеморагична треска, кандидоза.
По-чести причини за секрети, изтичащи от ухото
Инфекция на средното ухо
Инфекцията на средното ухо е честа причина за изтичане на секрет. Състоянието възниква, когато бактерии или вируси попаднат в средното ухо. То е разположено зад тъпанчето. Там се намират и трите най-малки кости в човешкия организъм - наречени чукче, наковалня и стреме. Те са изключително важни за слуха.
Ушните инфекции в средното ухо могат да причинят натрупване на течност зад тъпанчето. Ако има твърде много течност, съществува риск от перфорация на тъпанчето, а това може да доведе до изтичане на секрет от ухото.
Травма
Травмата на ушния канал също може да причини изтичане на секрет от ухото. Нараняване може да възникне при почистване на ухото с памучен тампон и твърде силно натискане.
Увеличаването на налягането, например по време на полет или гмуркане, също може да доведе до травма на ухото. Тези ситуации също е възможно да причинят разкъсване на тъпанчето.
Друг вид травма, която може да доведе до разкъсване на тъпанчевата мембрана е акустичната травма - увреждане на ухото поради изключително силни шумове.
Външен отит
Външният отит, обикновено възниква, когато бактерии или гъбички инфектират ушния канал. Често това се случва при прекарване на дълги периоди във вода – при плуване. Състоянието обаче не е характерно само за плувци. То може да настъпи при раздразнена кожа, нарушена цялост на кожата в ушния канал, в резултат на екзема или при попадане на чужд предмет в ухото.
Кога да потърсите лекар?
Потърсете в най-кратък срок медицинска помощ ако забележите изтичане на кръв, бял или жълт секрет от ухото. Необходимо е да потърсите лекар и ако изтичането на секрет от ухото е друго, но продължава повече от пет дни.
Консултация и преглед се налагат и ако изпитвате болка, ухото е подуто, зачервено или имате загуба на слуха.
Лекарят ще използва инструмент - отоскоп, който е осветен микроскоп, за да изследва ухото и да се опита да установи основната причина за изтичането на секрет. Също така може да използват пневматичен отоскоп, който изтласква въздух, за да установи подвижността на тъпанчето. Това може да покаже дали зад него има натрупване на течност.
Тест, наречен тимпанометрия, може да помогне на лекарите да изследват средното ухо. С това изследване се установява движението на тъпанчето в отговор на измененията на налягането във външния слухов канал.
Лечение
Лекарите често предписват антибиотици за някои видове инфекция - хората могат да ги приемат или през устата, или като капки за уши в зависимост от местоположението на инфекцията в ухото.
За да се облекчи болката в ушите може да се използват топъл компрес върху ухото или да се приемат обезболяващи без рецепта, като ибупрофен.
При разкъсване на тъпанчето е необходимо време – често от няколко седмици до 2 месеца. С цел подпомагане на лечебния процес е необходимо предотвратяване на инфекции, предпазване от удари, поддържане на ухото сухо и избягване на силен шум.
Ако тъпанчето не заздравее може да се наложи операция.
Заболявания при симптом Секрети, изтичащи от ухото
- Вродена туберкулоза
- Възпаление на средното ухо, неуточнено
- Външен отит
- Гнойно и неуточнено възпаление на средното ухо
- Злокачествено новообразувание на друга и неуточнена част на големите слюнчени жлези
- Злокачествено новообразувание на околоушната слюнчена жлеза (паротис)
Библиография
https://www.healthline.com/health/ear-discharge
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324651
https://www.msdmanuals.com/home/ear,-nose,-and-throat-disorders/symptoms-of-ear-disorders/ear-discharge
https://www.healthnavigator.org.nz/health-a-z/e/ear-discharge/
Коментари към Секрети, изтичащи от ухото