Резистентност към адренокортикотропен хормон
Резистентност към адренокортикотропен хормон: състояние, при което организмът не е чувствителен към синтеза на адренокортикотропен хормон. Рецепторите към ACTH са разположени в кората на надбъбречните жлези.
Адренокортикотропния хормон е биологично активно вещество отделяно от предната част на хипофизата (често при стрес). Функцията му е свързана със стимулиране на надбъбречната кора да отделя глюкокортикоиди и в по-слаба степен алдостерон. Невъзприемчивостта на рецепторите към хормона предизвиква надбъбречна недостатъчност и свързаните с нея нарушения и симптоми.
Резистентност към адренокортикотропен хормон може да бъде признак на ахалазия-адисонианизъм-алакримия (Triple-A) синдром и други.
Ахалазия-адисонианизъм-алакримия синдром е рядко наследствено заболяване, характеризиращо се с неспособност за отпускане на мускулатурата на хранопровода, липса на сълзи и болест на Адисон (надбъбречна недостатъчност). Болестта на Адисон включва надбъбречна недостатъчност поради резистентност към адренокортикотропен хормон. Симптомите на ахалазия-адисонианизъм-алакримия синдром включват липса на сълзи, надбъбречна недостатъчност, резистентност към адренокортикотропен хормон, автономна дисфункция, ниска кръвна захар, промени в сърдечния ритъм, ортостатична хипотония, нисък ръст, остеопороза, удебелена кожа на дланите, удебелена кожа на ходилата, разширение на хранопровода, припадъци, увредено зрение, повишена пигментация на кожата и други.
Коментари към Резистентност към адренокортикотропен хормон