Регресия на постигнатите умствени способности
Регресия на постигнатите умствени способности: състояние, при което постигнатия до момента умствен напредък претърпява обратно развитие. Невъзможно е придобиването на нови знания, а наученото до момента се забравя.
Регресията на постигнатите умствени способности може да възникне вследствие на психични заболявания, мозъчно увреждане, тумор в мозъка, хромозомни и генетични заболявания, болест на Шиндлер тип 1 (Schindler disease, type 1) и други.
Болестта на Шиндлер тип 1 представлява метаболитно разстройство предаващо се по наследство по автозомно-рецесивен път. Характерното за болестта е липсата на ензима алфа-N-ацетилгалактозаминидаза, водеща до прекомерно насищане на организма с гликопротеини. Болестта на Шиндлер може да се развие в три типа. Първият е най-тежък и завършва летално. Той се развива малко след раждането. Втория тип се проявява в зрялата възраст на човек и протича по-леко. А третия тип е междинна форма. Състоянието се дължи на генетична мутация. Тип 1 или наричан още инфантилна форма протича с тежка умствена изостаналост и регресия във физическите и умствените способности, нисък мускулен тонус, увреждане на слуха и зрението, припадъци, нарушения във волевите движения и други.
Коментари към Регресия на постигнатите умствени способности