Прекомерна липазна секреция
Прекомерна липазна секреция представлява състояние, при което се установява повишено отделяне на ензима липаза от панкреаса. Състоянието се нарича хиперлипаземия и се изразява в увеличени нива на липазата в кръвния серум.
Липазата е храносмилателен ензим, чиято функция е първичното разграждане на мазнините, приети с храната. Тя превръща триглицеридите в моноглицериди и свободни мастни киселини.
Прекомерна липазна секреция може да се установи поради следните причини: семейна предразположеност, панкреатити, тумори на панкреаса или стомаха, инфекция на пикочния мехур, бъбречна недостатъчност, злоупотреба с алкохол, язва на дванадесетопръстника, възпаление на жлъчния мехур, гастроентерит, ацинарно-клетъчен тумор на панкреаса и други.
Ацинарно-клетъчен тумор на панкреаса (Pancreatic Acinar Cell Tumor): Представлява ръдко срещан вид тумор, който засяга ацинарните клетки на панкреаса. Функцията на панкреасните ацинарни клетки е секреция на някои ензими, поради което при развитие на тумор на тези клетки, секрецията (най-често на ензима липаза) се засилва. Този тип тумор обикновено се развива в напреднала възраст. Наблюдават се следните симптоми: прекомерна липазна секреция, увеличени чернодробни ензими, жълтеница, болка в гърба и коремната област, подуване, диария, загуба на тегло, анемия, абдоминална маса, която се установява при палпация, подутини под кожата - поради излишното количество липаза.
Коментари към Прекомерна липазна секреция