Постоянни странични болки в коляното

Постоянни странични болки в коляното: страничната болка в коляното се проявява най-често от външната мустрана. Тя може да се усили постепенно с течение на времето или да настъпи внезапно след нараняване. В зависимост от причината и придружаващите признаци са разнообразни (зачервяване, оток), като често се наблюдава и ограничена подвижност в ставата. Страничната болка може да бъде едностранна (латерална или медиална) или двустранна.
Болката в областта на коленете е често срещана, тъй като структурите, изграждащи коляното могат да бъдат увредени в резултат на пренатоварване, спортни дейности или просто да са резултат от износване, дължащо се на напреднала възраст.
Постоянните странични болки в коляното могат да се дължат на някое от следните заболявания и състояния:
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - синдром на пателофеморалната болка (коляно на бегач), разкъсване на менискус, остеоартрит на коляното, синдром на илиотибиалната връзка, синовит, киста на Бейкър (Baker's cyst), пателарен тендинит.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - контузии, разтягане на странични връзки на коляното, скъсване на странична връзка на коляното.
- Болести на нервната система - увреждане на перонеален нерв.
Най-честите причини за поява на постоянни странични болки в коляното
Синдром на илиотибиалната връзка
Болката от външната страна на коляното често може да се прояви в резултат на възпаление на илиотибиалното сухожилие. То е разположено от външната страна на тазобедрената кост до коляното. При възпалението му то се обтяга и причинява болка и ограничаване на подвижността.
Повече информация за това състояние в темата: "Синдром на илиотибиалния тракт".
Разкъсване на менискуса
Симптомите, с които се проявява разкъсването на менискуса включват: повишена чувствителност и болка около външната странична част на коляното. Менискусите са разположени от двете страни на колянната става и играят ролята на амортисьор. Освен силна болка, разкъсаният менискус може да предизвика и заключване на коляното, при което кракът остава неподвижен в колянната става.
Още информация за този вид травма ще откриете в темата: "Увреждане на менискус в спорта".
Разтягане или разкъсване на страничните коленни връзки
Състоянието е придружено от болка, подуване в областта на ставата, нестабилност и скованост. Причината най-често е удар или падане.
Повече за този вид травма ще откриете в темата: "Изкълчване, навяхване и разтягане на (външна) (вътрешна) колатерална ставна връзка на коляното".
Увреждане на перонеалния нерв
Перонеалният нерв е клон на седалищния нерв. При неговото увреждане се установяват симптоми на изтръпване в долната част на крака. Често причината е удар във външната страна на коляното.
Още информация по темата може да намерите в: "Увреждане на n. fibularis".
Пателофеморален синдром
Състояние, което се проявява при свръхактивност. Колянното капаче (патела), обикновено се мести нагоре и надолу в браздата на бедрената кост (трохлея) при сгъване и разкъсване на крайника в колянната става. При пателофеморалния синдром пателата се изтласква от този жлеб към външната част на крака и това се съпровожда с болка от външната страна на коляното. Болката е особено силна при клякане, седене или изкачване по стълби. По-често се наблюдава при жени.
Как да облекчите болката при този синдром: "Упражнения при болка в капачката на коляното (пателофеморален синдром)".
Остеоартрит
Заболяването се проявява с напредване на възрастта. Характерно при него е износването на ставния хрущял, поради постоянно и ежедневно натоварване на коленете. Поради увреждането и разрушаването на ставния хрущял, костите започват да се трият една в друга, което причинява болка в областта на коленете. Факторите допринасящи за развитието на това състояние са напреднала възраст, затлъстяване и прекомерно физическо натоварване.
Допълнителна информация за заболяването в темата: "Артрит, неуточнен".
Лекарска помощ
В зависимост от причината за болка в коляното, лечението може да включва комбинация от терапии: почивка, медикаменти, физиотерапия, а в някои случаи и операция.
Посъветвайте се с лекуващия лекар, ако болката се влошава и не се подобрява след няколко дни почивка. Потърсете също медицинска помощ, ако се налага да намалите теглото си или причината за болка е падане, спортна травма или злопулука.
Библиография
https://www.knee-pain-explained.com/lateral-knee-pain.html
https://www.livestrong.com/article/247329-knee-pain-on-the-outside-of-the-knee/
https://www.howardluksmd.com/knee/lateral-knee-pain-explained/
Коментари към Постоянни странични болки в коляното