Понижени нива на електролити в кръвта
Понижени нива на електролити в кръвта означава състояние на електролитен дисбаланс, при което нивата на електролитите са по-ниски от нормалното. Електролитите са вещества, съдържащи свободни йони, които притежават електропроводимост. Електролити в организма са: натрий (Na+), калций (Ca2+), калий (K+), хлор (Cl-), хидрогенфосфат (HPO42-), хидрогенкарбонат (HCO3-), бикарбонат (HCO3-), магнезий (Mg2+). Електролитите са необходими за функциониране на сърцето, мускулите и нервните клетки и тяхното ниво се поддържа постоянно от бъбреците, някои хормони и други механизми в организма.
Понижени нива на електролити в кръвта може да се установят при: бъбречни заболявания, продължително повръщане, диария, тежка дехидратация, кръвозагуба, употреба на диуретици, сепсис, инфекция на множество тъкани в организма, намалено количество хормони от околощитовидните жлези, отстраняване на околощитовидните жлези, дефицит на витамин Д, употреба на антоконвулсни медикаменти, киселинно-алкален дисбаланс, противораково лечение, булимия, бременност, горещи вълни, вродена хлоридна диария.
Вродена хлоридна диария представлява рядко срещано състояние, което се установява при раждането на детето. Характеризира се с неспособност на червата да резорбират електролити и по-специално хлориди. Като резултат от това се установява електролитен дисбаланс, който е потенциално фатален при липса на лечение. Често симптомите се проявяват още вътреутробно. Наблюдават се: понижени нива на електролити в кръвта, водниста диария, полихидрамнион, дехидратация, увеличено ниво на билирубин в кръвта, уголемен корем, забавен растеж и развитие, метаболитна ацидоза, липса на мекониум при новородени, ниски нива на хлорид, натрий и калий в кръвта, увеличаване на амнионовата течност, преждевременно раждане, високи нива на хлориди в изпражненията, дефект в обмяната на хлориди и бикарбонати, високи нива на ренин в кръвта, хипералдостеронизъм, хипонатремия и хипокалиемия.
Коментари към Понижени нива на електролити в кръвта