Мътна урина
› По-чести причини за възникване
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Мътна урина представлява промяна в макроскопския изглед на урината, вследствие на което тя придобива по-различен цвят или загубва своята прозрачност. Помътняването е резултат от наличието на различни примеси или клетки като увеличено количество слуз, левкоцити, бактерии, епителни клетки, пикочни соли и фосфати. Причината за помътняване на урината може да се установи чрез микроскопско или лабораторно изследване, което да даде по-подробна информация за състава и възможните причини за промяната.
Урината се образува в бъбреците чрез три основни процеса: гломерулна филтрация, тубулна реабсорбция и тубулна секреция. След това преминава през пикочните пътища и се изхвърля от организма, заедно с отпадъчните продукти от метаболизма.
В нормално състояние урината е прозрачна и бистра, с цвят, който варира от сламеножълт до кехлибарен. В урината на здрави индивиди липсват бактерии и клетки. Промени като помътняване или необичаен цвят могат да са индикатори за различни заболявания или патологични състояния и често изискват допълнителна диагностика.
Мътна урина може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - цистит, уретрит, тубулоинтерстициален нефрит, остър простатит, бъбречнокаменна болест, задържане на урина, пионефроза, гломерулонефрит, необичайно вагинално течение.
- Инфекциозни и паразитни болести - гонококов уретрит, хламидия, сифилис, туберкулоза на пикочните пътища, трихомоназа, гъбични инфекции.
- Болести на ендокринната система и метаболитни нарушения - захарен диабет.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - протеинурия, обезводняване на организма, наличие на кръв в урината, наличие на гной в урината.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност, прееклампсия, еклампсия.
- Други - прием на някои медикаменти, консумация на определени храни и напитки.
По-чести причини за възникване
Дехидратация
Дехидратацията представлява обезводняване на организма, което възниква най-често поради недостатъчен прием на вода или прекомерна загуба на течности. Водният дефицит, който възниква при дехидратация, води до намаление в процентното съдържание на вода в урината, в резултат на което се увеличава нейната концентрация. Често при обезводняване урината става мътна и по-тъмна на цвят, поради по-високото съдържание на пикочни соли и минерали в концентрираната урина. При лека дехидратация помътняването на урината обикновено се коригира лесно чрез прием на вода или вливане на течности, възстановявайки водния баланс в организма.
» Повече информация по темата: Дехидратация
Инфекция на пикочните пътища
Инфекцията на пикочните пътища е често срещано състояние, особено сред жените, което може да засегне различни части на пикочната система. Мътната урина е една от основните прояви за развитие на инфекциозен процес в уринарния тракт. Помътняването обикновено е резултат от наличие на бактерии, бели кръвни клетки (левкоцити), гной или слуз в урината. Инфекциите на пикочните пътища обикновено са предизвикани от бактерии, като най-често срещаният причинител е Escherichia coli (E. coli).
» Повече информация по темата: Ешерихия коли в урината
Камъни в бъбреците
Бъбречнокаменната болест представлява състояние, което се характеризира с наличие на твърди конкременти в бъбреците. При наличие на камъни в бъбреците помътняването на урината се дължи на няколко фактора – камъните дразнят и нараняват лигавицата на пикочните пътища, предизвиквайки възпалителен процес. Това обикновено води до отделяне на клетки и гной, които могат да замъглят урината и да й придадат мътен вид. Много често наличието на камъни в бъбреците остава незабелязано и състоянието може да се прояви с внезапна остра болка с коликообразен характер - така наречената “бъбречна криза”.
» Повече информация по темата: Камъни в бъбреците
Протеини в урината
Повишеното съдържание на протеини в урината се означава с медицинския термин “протеинурия”. Състоянието възниква най-често поради нарушение в бъбречната функция, което може да има различна етиология. При нормална бъбречна работа, почти всички протеини, които попадат в бъбреците, се реабсорбират и не се отделят с урината. Когато обаче има нарушение на бъбречните функции, протеините започват да преминават в урината и да се отделят в по-големи количества. В зависимост от количеството на белтък, протеинурията се разделя на лека (под 1г/24ч), умерена (1-3г/24ч) и тежка (над 3г/24ч). Наличието на по-голямо количество протеини в урината води до промяна на нейната консистенция и прозрачност като в някои случаи се наблюдава и наличието на пяна.
Прием на медикаменти
Приемът на някои медикаменти може да доведе до помътняване на урината като странична реакция, предизвиквайки промяна в нейната прозрачност, цвят и състав. Сред по-често срещаните лекарства, които водят до наличие на мътна урина са:
- Антибиотици
- Антикоагуланти
- Диуретици
- Лекарства за диабет
- Лекарства за подагра
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
Ако помътняването на урината е свързано с прием на медикаменти, то обикновено изчезва след коригиране на дозата или спиране на лечението.
Кога да потърсите лекар?
Мътната урина може да е признак за различни здравословни състояния и рядко е единственият симптом, който се проявява. Препоръчително е да потърсите лекарска помощ, в случай че помътняването в урината продължава няколко дни или изпитвате някои от следните симптоми:
- Болка или парене по време на уриниране
- Често уриниране
- Неприятна миризма на урината
- Кръв в урината (хематурия)
- Болка в кръста или коремната област
- Гадене и/или повръщане
- Повишена температура
Диагноза
Изследването на урина пряко отразява функцията на бъбреците, както и другите отдели на отделителната система. Промени в урината могат да се наблюдава при различни патологични състояния, Изследването на урина включва следните методи:
Макроскопски анализ
Макроскопското изследване е първата стъпка, при което се оценяват показатели за външния вид на урината. Обръща се внимание на цвета, прозрачността и миризмата. Мътната урина може да е признак за наличие на бактерии, гной, кръв или високи нива на минерали, докато цветът може да варира при различни състояния – от тъмножълт при дехидратация до розов или червен при наличие на кръв.
Микроскопски анализ
Микроскопското изследване е важно за анализ на състава на урината на клетъчно ниво. С него се търсят еритроцити (червени кръвни клетки), левкоцити (бели кръвни клетки), бактерии, гной, цилиндри и кристали. Присъствието на тези елементи може да подсказва за инфекции, възпаления, бъбречни заболявания или камъни.
Биохимичен анализ
Включва изследване на определени биохимични показатели като наличие на протеини, глюкоза, кетони, нитрити, кръв, билирубин, уробилиноген и други. Биохимичният анализ определя също така кислеинноста (pH) на урината, което пряко отразява киселина-алкалното състояние на организма.
Микробиологично излседване
Представлява култивиране на урината върху специални хранителни среди, с цел да се идентифицира определен бактериален причинетел. Микробиологичната посявка се извършва при съмнение за инфекция на някои от отделите на пикочната система.
Повече информация по темата: Анализ на урина
Лечение
Подходът в лечението на мътна урина е индивидуален и зависи от подлежащата причина за възникване.
- Хидратация - една от най-честите причини за възникване на мътна урина е обезводняването на организма. В тези случаи увеличаването на приема на вода е от съществено значение за възстановяване на водния баланс и възвръщане на нормалната прозрачност на урината.
- Антибиотично лечение - към антибиотично лечение се пристъпва в случай на установена инфекция на пикочните пътища. Изборът на антибиотик зависи от вида на бактериалния причинетел, установен чрез микробиологично изследване и последваща антибиограма.
- Медикаментозно лечение - лекарствата се предписват в зависимост от основното заболяване. При състояния, свързани с бъбречни заболявания, подагра, захарен диабет или други метаболитни нарушения е важно да се контролира подлежащото заболяване. При някой случаи може да се наложи и прием на спазмолитици и болкоуспокояващи, особено при болка, предизвикана от камъни в бъбреците или инфекции.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Мътна урина
- Бъбречна колика, неуточнена
- Бъбречнокаменна болест
- Бързо прогресиращ нефритен синдром
- Възпалителни болести на простатата
- Гломерулни болести
- Гонококова инфекция
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21894-cloudy-urine
https://www.health.com/cloudy-pee-8597889
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/cloudy-urine-causes
https://www.verywellhealth.com/what-does-cloudy-urine-mean-3522280
Коментари към Мътна урина