Повишено ниво на уропорфирини в урината
Повишеното ниво на уропорфирини в урината представлява установяване на високи концентрации на веществото в проба урина.
Повишеното ниво на уропорфирини в урината се наблюдава при метаболитни заболявания, късна кожна порфирия, болест на Гюнтер (Gunther disease), вродена еритроцитна порфирия, деца с аутистични разстройства, остра интермитентна порфирия и др.
Късната кожна порфирия е метаболитно, рядко заболяване, характеризиращо се с дефицит на ензим - уропорфириноген декарбоксилаза. Този дефицит води до натрупване на порфирини в кожата, които я правят чувствителна на светлина. Клиничните признаци при нея са изявени в областта на онези части от тялото, които най-често се излагат на слънце. Фактори, които довеждат до развитието и задълбочаването на заболяването могат да бъдат: алкохолизъм, прием на орални противозачатъчни, хепатит C, чернодробни заболявания, прием на подобни на хормони лекарства, прием на полихлорирани ароматни въглеводороди, повишено съдържание на желязо в организма.
Късната кожна порфирия се описва със: случаи на асимптоматично протичане на болестта, повишена пигментация на кожата при излагане на слънце, мехури пълни с течност, потъмняване на урината, развитие на малки кожни кисти при лечението на мехурите, увеличено ниво на копропорфирин във фекалиите, поразяване най-вече на най-изложените на слънце части от тялото - горната повърхност на ръцете, увеличено ниво на уропорфирин във фекалиите, проминиране на нокътя от нокътното легло, увеличена слънцечувствителност, области със засилена пигментация около очите, засилено окосмяване на лицето, урина с червеникав цвят или подобен на чай, високо ниво на уропорфирин в урината, развитие на рани от леки наранявания.
Коментари към Повишено ниво на уропорфирини в урината