Плаващи изпражнения
Плаващи изпражнения: при изхождане обикновено фекалиите потъват в тоалетната чиния, но при определени състояния и при промяна в структурата им това може да не се случи и те да изплуват. Това рядко е причина за безпокойство. В много от случаите хората дори не забелязват това състояние, ако не се проявят и други признаци. Обикновено изпражненията се нормализират без никакво лечение.
Плаващите изпражнения може да се дължат на:
- Инфекциозни и паразитни болести – инфекция с E.coli, салмонелоза, норвовирусна инфекция.
- Болести на храносмилателната система – синдром на раздразненото черво, диспепсия, чернодробни заболявания, стеаторея, запушване на жлъчните пътища, отстраняване на жлъчния мехур, панкреатит, първичен склерозиращ холангит, синдром на късите черва, цьолиакия, болест на Крон (Crohn's disease), холедохолитиаза
- Новообразувания – рак на панкреаса.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – малабсорбция, непоносимост към лактоза, муковисцидоза, болест на Грейвс (Graves' disease).
- Външни причини за заболеваемост и смъртност – страничен ефект от прием на определени медикаменти.
- Други – консумация на храни богати на фибри, захар и нишесте, бактериален свръхрастеж.
По-чести причини за плаващи изпражнения
Газове
Газовете понижават плътността на изпражненията и поради тази причина те може да не потъват в тоалетната чиния, а остават плаващи. Много храни с високо съдържание на фибри причиняват газове. Примери за такива са: боб, брюкселско зеле, броколи, карфиол.
При някои хора газове могат да настъпят и при промяна на хранителния режим. Ако след консумацията на нова храна или започване на диета се появят плаващи изпражнения, то най-вероятно причината за това са газове.
Стомашно-чревни инфекции
Инфекциите в стомашно-чревния тракт може да са сред честите причинители на плаващи изпражнения. Понякога инфекциите причиняват газове, което понижава плътността на изпражненията, а в други случаи водят до малабсорбция.
Повечето стомашно-чревни инфекции са временни и отминават без лечение. Необходима е почивка и прием на достатъчно течности.
Малабсорбция
Малабсорбция е възможно да настъпи ако консумираната храна премине твърде бързо през храносмилателния тракт и хранителните вещества не могат да бъдат усвоени правилно. При това състояние изпражненията имат неприятна миризма и да изглеждат мазни. Медицинският термин за това е стеаторея. Мазните изпражнения са плаващи и са знак, че организма не усвоява адекватно хранителни вещества.
Непоносимост към лактоза
Плаващите изпражнения обикновено се срещат и при хора, които имат непоносимост към лактоза. Това състояние се характеризира с невъзможност за разграждане на млечната захар и настъпва при недостатъчност или липса на ензима лактаза.
Консумацията на млечни продукти, при непоносимост към лактоза, може да причини газове в изпражненията и диария, а това може да доведе до малабсорбция. При хората с непоносимост към лактоза се проявяват често подуване на корема и диария, след консумацията на мляко, сирене или други млечни продукти.
Медицински състояния
Някои здравословни проблеми също може да са сред честите причини за наличие на плаващи изпражнения. Такива са:
- Цьолиакията – автоимунно състояния, което се характеризира с увреждане на лигавицата на червата при консумация на глутен. Глутенът е протеин, който се съдържа главно в пшеничните продукти.
Повече за заболяването може да научите в: "Цьолиакия МКБ K90.0".
- Муковисцидоза - нарича се още кистозна фиброза. Състоянието е хронично и наследствено. Характеризира се с прекомерното производство на гъста и лепкава слуз в белите дробове и храносмилателния тракт. Това пречи на правилното усвояване на хранителни вещества и може да доведе до плаващи изпражнения.
Допълнителна информация за състоянието може да прочетете в: "Кистозна фиброза МКБ E84".
Кога да посетите лекар?
Не бързайте с тревогите ако забележите плаващи изпражнения. Наблюдавайте състоянието си известно време и ако това продължи повече от седмица-две или се проявят и други признаци се консултирайте с лекар.
Преглед е необходим, ако:
- плаващите изпражнения изглеждат и мазни, и наличието им продължава няколко дни;
- имате хроничен запек или диария;
- изпражненията са бледи;
- имате загуба на тегло;
- имате тъмна урина.
Потърсете незабавно медицинска помощ, ако плаващите изпражнения са придружени от:
- кръв в изпражненията;
- виене на свят;
- треска.
Тези признаци могат да са признаци на сериозен проблем или малабсорбция.
Заболявания при симптом Плаващи изпражнения
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325274
https://www.healthline.com/health/stools-floating
https://www.verywellhealth.com/floating-stool-89206
Коментари към Плаващи изпражнения