Периферно помътняване на роговицата
Периферно помътняване на роговицата означава поява на непрозрачност и помътняване в периферните участъци на едната или двете роговици.
Роговицата/корнеята е част от външната обвивка на окото. Тя е прозрачна, гладка, лъскава. Изпълнява защитна функция за окото и се обособява, като най-силния оптичен елемент на окото.
Периферно помътняване на роговицата може да се дължи на аркус сенилис, хиперхолестеролемия, фамилна хиперлипидемия, хиперлипопротеинемия, намален кръвоток към окото, дистрофия на роговицата, фоликуларна кератоза, Х-свързана ихтиоза, цистиноза, болест на Фабри (Fabry), синдром на Моркьо (Morquio), дефицит на лецитин-холестрол ацилтрансфераза, синдром на Сьогрен (Sjogren), кератомалация, синдром на Голдбърг (Goldberg), алергична реакция, аномалия на Питърс (Peters), спондилоепифизална дисплазия тип Толедо, инфекциозни и вирусни инфекции на очите, дефицит на витамин А и др.
Спондилоепифизална дисплазия (Spondyloepiphyseal dysplasia tarda Toledo) представлява рядко разстройство в развитието на костите, което е причинено от дефицит на хондроитин сулфат. Състоянието се характеризира с периферно помътняване на роговицата, нисък ръст, къси ръце и крака, преждевременно развитие на остеоартрит, деформации на прешлените и др.
Коментари към Периферно помътняване на роговицата