Периостоза на периферните кости
Периостоза на периферните кости означава анормално отлагане на периостеално костно вещество около периферните кости на крайниците (фалангите, метатарзалните и метакарпалните кости).
Периостоза на периферните кости може да се наблюдава при: локализиран нодозен периартериит (Localized periarteritis nodosa), хронична ревматична болест, рак на белите дробове, вторична хипертрофична остеоартропатия (Pierre Marie–Bamberger disease), първична хипертрофична остеоартропатия (пахидермопериостоза или синдром на Турен-Соленте-Гол).
Синдром на Турен-Соленте-Гол (Touraine-Solente-Gole syndrome) е рядко развиващо се състояние, което се унаследява и засяга основно мъже. Характеризира се с пахидермия (удебеляване на кожата), периостоза на периферните кости (отлагане на излишно костно вещество под периоста на някои кости) и безболезнено подуване на пръстите на ръцете с особена форма на ноктите. Възможно е вместо костна хипертрофия да се наблюдава остеолиза, като това зависи от възрастта, на която се развива подуването на пръстите. Наблюдават се още: дълбоки бразди по кожата на лицето, скалпа, ръцете и краката, отоци на глезените и коленете, хипертрофия на епидермиса, хипертрофия на съединителната тъкан, засилено изпотяване на дланите и стъпалата, горни и долни крайници с цилиндрична форма, миелофиброза, болка в ставите, понижена концентрация на натрий в кръвта и др. Възможно е освен костите и кожата, да се засегнат други органи и системи, като сърдечна и храносмилателна.
Коментари към Периостоза на периферните кости