Остър ексудативен централен хороидит
Остър ексудативен централен хороидит представлява ексудатично възпаление на хороидеята на окото.
Хороидеята или още наречена съдовица е средната обвивка на окото, намираща се между склерата и ретината. Дебелината й е около 0,5 мм. Тя осигурява кислород и хранителни вещества на външните части на ретината.
Остър ексудативен централен хороидит може да се дължи на токсоплазмоза, цитомегаловирусна инфекция, сифилис, саркоидоза, туберкулоза, онхоцеркоза, болест на Бехчет (Behcet's disease), Западно Нилска треска, очен хистоплазмозен синдром, рецидивиращ паникулит и други.
Рецидивиращият паникулит (Weber-Christian disease) известен още като болест на Уебър-Кристиан или идиопатичен лобуларен паникулит представлява възпалително заболяване на мастната тъкан. Заболяването е рядко срещано, като се наблюдава при жени между 30 и 60 годишна възраст, като може да бъде засегнат и мъжкия пол, както и кърмачета. Точната причина за възникването на болестта не е известна. Характеризира се с образуване на рецидивиращи подкожни възелчета с червеникав или виолетов цвят, болка в ставите, локално възпаление на кожата, общо неразположение, остър ексудативен централен хороидит, анемия, еписклерит, загуба на тегло, миалгия, повишаване на температурата, левкопения, увеличено СУЕ и други. Понякога възпалението може да бъде срещнато и в други органи, като сърце, далак, бъбрек, черен дроб, бял дроб.
Коментари към Остър ексудативен централен хороидит