Овални дефекти на париеталната кост
Овални дефекти на париеталната кост представлява състояние, при което се установява наличието на двустранно разположени кръгли отвори в париеталните черепни кости при новородени деца. Нормално, париеталните форамени са малки отвори в задната част на двете париетални кости, като те се затварят няколко месеца след раждането на детето.
Овални дефекти на париеталната кост могат да се установят при: париетален форамен с клейдокраниална дисплазия синдром, синдром на Потоки-Шафер (Potocki-Shaffer Syndrome), краниум бифидум, енцефаломалация, употреба на някои медикаменти от страна на майката (Аналгин, Халоперидол), инвазивен карцином на париеталната част на скалпа, брахифалангия (Brachyphalangy), полидактилия (по-голям брой пръсти), тибиална аплазия/хипоплазия, синдром на Сетре-Хотцен (Saethre-Chotzen Syndrome), анемия на Блекфан-Даймънд (Diamond-Blackfan Anemia 1), синдром на Рубинщайн-Тайби 1 (Rubinstein-Taybi Syndrome 1), париетален форамен 2 и други.
Париетален форамен 2 (Parietal foramina 2) представлява рядко срещано унаследено разстройство, което се характеризира с анормално развитие на черепните кости, като в резултат от това се наблюдават перзистиращи широки фонтанели (краниум бифидум), както и дефекти на скалпа. Друг характерен симптом е наличието на овални дефекти на париеталната кост.
Коментари към Овални дефекти на париеталната кост