Ниско ниво на пикочна киселина в кръвта

› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Пикочната киселина е хетероциклено съединение на въглерод, азот, кислород и водород с формула C5H4N4O3. Той образува йони и соли, известни като урати и киселинни урати, като амониев киселинен урат. Пикочната киселина е продукт на метаболитното разграждане на пуриновите нуклеотиди и е нормален компонент на урината.
Ниско ниво на пикочна киселина в кръвта: състояния, при които нивата на пикочната киселина в кръвта са по-ниски от обичайните. Пикочната киселина се в организма се образува вследствие на разграждането на пурина, а също така и при консумацията на храна. Нормалните стойности варират в зависимост от пола и от лабораториите, в които се извършват изследванията, но са от порядъка на 119-416 mmol/l или 2.0-7.0 mg/dl.
Ниското ниво на пикочна киселина в кръвта би могло да се дължи на тумори, ендокринни нарушения, нарушения в черния дроб, болест на Уилсън (Wilson), синдром на Дъниган (Dunnigan syndrome), бъбречна хипоурикемия (Renal hypouricemia) и други.
Бъбречната хипоурикемия е рядко наследствено заболяване, характеризиращо се с ниско ниво на пикочна киселина поради бъбречна дисфункция. Бъбречните каналчета не успяват да абсорбират урати нормално. Това заболяване може да протече без симптоматика. При него, освен нарушената функция на бъбреците и ниското ниво на пикочна киселина в кръвта се установява и високо ниво на урати в урината.
Възможни причини
Хипоурикемията често е доброкачествена и не е медицинско състояние, но е полезен медицински признак. Известно е, че понякога води до намалена способност за концентриране на урината поради намалена хипертоничност на бъбречната медула и може да допринесе за хипотония, когато са налице други рискови фактори. Хипотоничността на бъбречната медула се счита за нормална при плода и при кърмачета поради хипоурикемия, причинена от нисък прием на протеини. Хипоурикемията обикновено се дължи на лекарства и токсични агенти, понякога на диета или генетика и рядко предполага основно медицинско състояние.
Лекарства
По-голямата част от лекарствата, които допринасят за ниско ниво на пикочна киселина в кръвта, са урикозурични лекарства, които увеличават отделянето на пикочна киселина от кръвта в урината. Други включват лекарства, които намаляват производството на пикочна киселина: инхибитори на ксантин оксидазата, урат оксидаза (расбуриказа) и севеламер.
Диета
Хипоурикемията е често срещана при вегетарианци и вегани поради ниското съдържание на пурин в повечето вегетариански диети. Установено е, че вегетарианската диета води до средни серумни стойности на пикочната киселина до 239 ?mol/L (2,7 mg/dL). Докато вегетарианската диета обикновено се разглежда като полезна по отношение на състояния като подагра, тя може да бъде свързана с някои други здравословни състояния.
Преходна хипоурикемия понякога се предизвиква от тотално парентерално хранене. Парадоксално, пълното парентерално хранене може да доведе до хипоурикемия, последвана скоро от остра подагра, състояние, обикновено свързано с хиперурикемия. Причините за това са неясни.
Генетични дефекти
Известно е, че два вида генетични мутации причиняват хипоурикемия: мутации, причиняващи дефицит на ксантин оксидаза, който намалява производството на пикочна киселина; и мутации, причиняващи анормална бъбречна функция, която увеличава отделянето на пикочна киселина. Колективно известни като фамилна бъбречна хипоурикемия, последните мутации са от два вида, включващи дефекти на пресекреторната и постсекреторната реабсорбция.
Химиотерапия и ракови заболявания
Ппарентералното хранене и химиотерапията могат да намалят нивата на пикочната киселина. Нивата често се наблюдават при пациенти с рак, получаващи химиотерапия. Няколко злокачествени заболявания, включително болест на Ходжкин, саркома и глиобластом, са свързани с хипоурикемия.
Учените предполагат, че специфичният за раковата тъкан метаболизъм и анормалното производство на антидиуретичен хормон може да понижи пикочната киселина при пациенти с рак, но причината все още остава неизвестна.
Минерали
Неадекватният хранителен прием на цинк може да понижи нивата на пикочна киселина, според старо проучване върху жени.
При пациенти с болест на Wilson, наследствено заболяване, което причинява високи нива на мед/Fe, често се наблюдава хипоурикемия.
Бременност
В ранна бременност нивата на пикочната киселина намаляват в сравнение с нивата преди бременността. Това се дължи на факта, че обемът на циркулиращата течност се увеличава, тоест пикочната киселина се разрежда от допълнителния обем вода. Бъбреците отделят по-интензивно пикочната киселина, което също намалява нейното ниво. Метаболизмът на пикочната киселина също се влияе от естрогени, полови хормони, чиито нива се повишават значително по време на бременност. В края на бременността нивата на пикочната киселина отново се увеличават поради активната дейност на плацентата. Плацентата е източник на пурини, от които се образува пикочна киселина.
Заболявания
Медицински състояния, които могат да причинят хипоурикемия, включват:
- Синдром на Фанкони
- Хипертиреоидизъм
- Множествена склероза
- Миелом
- Нефрит
- Болест на Уилсън
- Дефицит на пурин нуклеозид фосфорилаза
Симптоми
Типът симптоми, които може да се появят поради ниски нива на пикочна киселина, може да варира в зависимост от подлежащата причина. Често ниските нива на пикочна киселина не причиняват забележими симптоми.
Ако ниските нива на пикочна киселина се дължат на синдрома на Fanconi, може да се наблюдава болка в костите или слабост. Физикалният преглед може да разкрие прекомерна екскреция с урината на аминокиселини, калций, бикарбонат, глюкоза, фосфат и пикочна киселина. Находки, които могат да бъдат свързани с дефицити на тези разтворени вещества, са ацидоза (поради липса на бикарбонат), дехидратация, електролитен дисбаланс, рахит, остеомалация и забавяне на растежа.
Пациенти, които имат ниска пикочна киселина поради болестта на Уилсън, могат да съобщават за болки в тялото, намален апетит, депресия, умора, подуване на крайниците, треперене или затруднено ходене, преглъщане или говорене.
Диагноза
Ниско ниво на пикочна киселина в кръвта се диагностицира чрез кръвен тест за пикочна киселина.
Нивата на пикочната киселина могат да варират в зависимост от пола. Нормалните стойности са 1,5 до 6,0 милиграма/децилитър (mg/dL) за жени и 2,5 до 7,0 mg/dL за мъже. Стойностите обаче може да варират в зависимост от лабораторията, извършваща тестването.
В зависимост от клиничния сценарий могат да се извършат други диагностични тестове:
- Изследване на 24-часова урина
- Анализ на синовиалната течност за диагностициране на подагра
- Анализ на пикочните конкременти (камъни)
- Цялостен метаболитен панел (глюкоза, калций, електролити, албумин, билирубин, общ протеин, чернодробни ензими, креатинин)
Лечение
Идиопатичната хипоурикемия обикновено не изисква лечение. В някои случаи ниско ниво на пикочна киселина в кръвта е медицински признак на основно заболяване, което изисква лечение. Например, ако хипоурикемията отразява висока екскреция на пикочна киселина в урината (хиперурикозурия) с риск от нефролитиаза с пикочна киселина, хиперурикозурията може да изисква лечение.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Заболявания при симптом Ниско ниво на пикочна киселина в кръвта
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Uric_acid
https://www.healthline.com/health/uric-acid-blood
https://www.verywellhealth.com/uric-acid-level-8638851
https://www.medicalnewstoday.com/articles/uric-acid-level#treatment
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypouricemia#Diagnosis
Коментари към Ниско ниво на пикочна киселина в кръвта