Ниски нива на хлориди в кръвта
Ниски нива на хлориди в кръвта могат да се установят при лабораторно изследване и означават нарушение в електролитния баланс, при което количеството на хлоридни йони в кръвта е по-ниско от физиологично нормалното. Заедно с останалите електролити, хлоридите участват в равновесието на течностите в организма. Референтните стойности на хлоридите за възрастни са 95-105 ммол/литър.
Ниски нива на хлориди в кръвта обикновено се дължат на: дехидратация (обилно изпотяване и неприемане на течности, профузна диария, повръщане, кръвозагуба), дренажиране на коремна кухина, заболявания на надбъбречните жлези, заболявания на околощитовидните жлези, свързани с намалено количество хормони, оперативно отстраняване на околощитовидните жлези, отравяне, засилена секреция на стомашен сок, синдром на Къшинг (Cushing's syndrome), булимия, прием на някои медикаменти (диуретици, антиконвулсивни средства), синдром на Джителман (Gitelman syndrome), вродена хлоридна диария.
Вродена хлоридна диария (Congenital chloride diarrhea): Състояние на нарушена абсорбция на електролити в червата (електролитен дисбаланс), което се наблюдава рядко и засяга новородените деца. Някои от симптомите на заболяването се проявяват още по време на феталното развитие. Както всеки електролитен дисбаланс, вродената хлоридна диария може да се превърне в животозастрашаващо състояние, ако не бъде коригирана. Наблюдават се следните симптоми: ниски нива на хлориди в кръвта, повишаване на хлоридите в изпражненията, понижени нива на електролити в кръвта, дефект в обмяната на хлориди и бикарбонати, висока концентрация на ренин в кръвта, хипонатремия и хипокалиемия, дехидратация, водниста диария, забавен растеж, преждевременно раждане, неизхвърляне на мекониум при новородените, метаболитна ацидоза.
Коментари към Ниски нива на хлориди в кръвта