Неспособност да се намали времето прекарано на работа
Неспособност да се намали времето прекарано в работа: означава невъзможност да се намали времето прекарано на работното място, дори и да има желание.
Неспособност да се намали времето прекарано на работа може да се дължи на прекалената натовареност със задачи, които трябва да се решат за определен период от време, финансова нужда, работохолизъм.
Работохолизмът (Work addiction) е състояние, което е изградено главно на психологическо ниво. Повечето от хората, които са пристрастени към работата не подозират, че това е болестно състояние, което може да доведе до здравословни проблеми - често главоболие, болка в стомаха, постоянна умора, възбуда, депресия, агресивност, раздразнителност, стрес. Характерните признаци, които отличават работохолиците от останалите работници включват оставането на работа след края на работния ден, работят много, жертват личният си живот в името на работата, работят през уикендите, по всяко време на денонощието, отказват се от ползване на полагаща се отпуска, крият за това колко време са работили, не могат да намалят времето прекарано в работа дори и да искат, отказват се от забавления, изолират се от околните, постоянно мислят за работа дори когато не са в офиса, получават удовлетворение само от успехите на работа. Типично за работохолика е отричането, че е такъв и пълният отказ да си вземе отпуска дори да е свръхпреуморен и в същото време да поема повече задължения, отколкото силите и времето му позволяват да свърши. Има два типа работохолици – такива, които по рождение не могат да бездействат и да живеят без работата си и такива, които са работохолици по принуда, защото се нуждаят от повече финансови постъпления или пък се стремят да избягат от живота си, домашните задължения и скандали. Причини за работохолизма могат да бъдат все по-голямата конкуренция между колегите или това да бъде един от начините да се докажат пред шефовете, като работят извънредно, избягване от скучното ежедневие или семейните проблеми и скандали. Проучвания сочат, че от работохолизъм страда всеки 4-ти работещ човек. Като особено рискови се посочват професиите в информационните технологии, психологията, медицината, банковия сектор. Японците го наричат "кароши" - смърт вследствие на прекомерна работа.
Коментари към Неспособност да се намали времето прекарано на работа