Недоразвит ушен лоб
Недоразвит ушен лоб представлява слабо развита мека част на ухото. Ушният лоб се състои единствено от съединителна тъкан и е богато кръвоснабден, служи за поставяне на обеци.
Недоразвит ушен лоб може да се дължи на синдром Бекуит-Видерман (Beckwith-Wiedemann), синдром на Тричър Колинс (Treacher Collins), синдром на Патау (Patau), синдром на Едуардс (Edwards), синдром на Смит-Ленли-Опиц (Smith-Lemli-Opitz), синдром на Потър (Potter), синдром на Търнър (Turner), синдром на Даун (Dоwn), синдром на Лад (Ladd), синдром на Мекел (Meckel), синдром на Емануел (Emanuel), синдром на Фрейзър (Fraser), синдром на Уотсън (Watson), фацио-аурико-радиална дисплазия, синдром на Лабанд (Laband), синдром на Робъртс и др.
Синдром на Робъртс (Roberts) е автозомно рецесивно заболяване, което е известно още с името псевдоталидомиден синдром, поради факта, че се среща по-често сред жени, приемали талидомид по време на бременност. Заболяването се характеризира с малка глава, недоразвит ушен лоб, деформация на ушите, тежки психични отклонения, силно изразен растежен дефицит, ниско тегло при раждане, заешка уста, цепнато небце, катаракта, фокомелия, синдактилия, клинодактилия, олигодактилия, екзофталм, недоразвити скули, енцефалоцеле, изпъкнала максила, липса на някои кости на скелета и др.
Коментари към Недоразвит ушен лоб