Недоразвити външни полови органи при мъже
Недоразвити външни полови органи при мъже: вроден дефект, при който настъпва нарушение в процеса на обособяване и формиране на гениталиите при мъже и външните полови органи нямат типичен вид. Нарушенията може да се изразяват в:
- малък пенис (по-малък от 2-3 см), наподобяващ уголемен клитор при жена
- по-високо или по-ниско разположен уретрален отвор
- твърде малък скротум, наподобяващ срамни устни
- крипторхиззъм (задържане на тестисите в коремната кухина) и други.
Недоразвити външни полови органи при мъже може да се наблюдават поради вродени заболявания и увреждания, като дефицит на 17-20 десмолаза, псевдохермафродитизъм, хермафродитизъм, вродена надбъбречна хиперплазия, синдром на Търнър (XO), синдром на Клайнфелтер (XXY), прием на някои хормонални препарати през бременността, липса на клетъчни рецептори за тестостерон и други.
Дефицит на 17-20 десмолаза представлява форма на вродена надбъбречна хиперплазия, при която недостигът на ензима 17-20 десмолаза при мъже предизвиква недоразвити мъжки полови органи. Причина за това е нарушение в производството на полови стероиди, което може да се дължи на първично безплодие, надбъбречна супресия и други. Други симптоми на дефицит на 17-20 десмолаза могат да включват мъже с женски външни полови органи, неспособност да се развият вторичните полови белези, намалено ниво на тестостерон, високо ниво на гонадотропини, а при жените също липса на менструация, малка матка, увеличени фоликуларни кисти в яйчниците, липса на овулация и други.
Коментари към Недоразвити външни полови органи при мъже