Нарушена функция на Б-клетките
Нарушената функция на Б-клетките представлява нарушаване действието на тези клетки в организма.
Б-клетките (B-cells, B-lymphocytes) спадат към групата на белите кръвни клетки, по-известни като лимфоцити. Те са жизненоважна част от хуморалния имунитет. Притежават Б-клетъчни рецептори по външната си повърхност, с помощта на които се свързват с проникналите в организма антигени (специфични елементи, чужди за него).
Нарушена функция на Б-клетките се наблюдава при: болест на Грейвс (Graves disease), СПИН, хромозомни мутации, хепатит, трансплантация на костен мозък, дисплазия на тимуса, остри и хронични бъбречни заболявания в краен стадий, първична имунна недостатъчност, неправилно хранене или недохранване, захарен диабет, Не-ходжкинов лимфом, употреба на някои лекарствени средства (преднизолон), склеродермия, сърповидно-клетъчна анемия, болест на Костман (Kostmann disease), синдром на Незелоф (Nezelof's syndrome).
Синдромът на Незелоф е вродено състояние на имунодефицит и атрофия на тимуса. Характерни за него са: нарушена функция на Б-клетките, нарушена функция на Т-клетките, лимфопения, увеличени нива на неутрофили и еозинофили, смаляване на лимфните възли, склонност към развитие на ракови образувания, склонност към инфекции, изоставане в растежа, перзистираща диария при новородени и др.
Коментари към Нарушена функция на Б-клетките