Необичайно широка челюст
Необичайно широка челюст: представлява аномалия, при която долната челюст е по-широка и с по-големи размери от нормалното.
Необичайно широка челюст може да се дължи на аномалии в ембрионалното развитие, челюстна актиномикоза, костен тумор, синдром на Симпсън-Голаби-Бехмел (Simpson-Golabi-Behmel syndrome), излишък на растежен хормон, синдром на Херман-Опитц (Herrmann-Opitz syndrome) с артрогрипоза, синдром на Марфан (Marfan syndrome), паротит, синдром на Тричър-Колинс (Treacher Collins syndrome), синдром на Пиер-Робин (Pierre Robin syndrome), вродена супрабулбарна пареза (синдром на Worster Drought), ахондроплазия, акромегалия, синдром на чупливата Х-хромозома, прогнатия и други.
Синдромът на Worster Drought е форма на вродената супрабулбарна пареза, която се появява при някои деца с церебрална парализа. Характеризира се със слабост на мускулите около устата и гърлото. Това води до проблеми с преглъщането, храненето, говоренето. Смята се, че заболяването се дължи на аномалия в мозъка, която контролира мускулите на устата и гърлото. Аномалията може да се наблюдава в периода от 12 до 16 седмица от бременността. Средната възраст за диагностициране е около 6 годишна възраст. Децата с това заболяване често имат нарушена координация, изпитват трудности в обучението, имат необичайно поведение, епилепсия, ограничени движения на ставите, киселинен рефлукс, необичайно широка челюст, изкривени зъби. Заболяването е открито през 1956 г.
Коментари към Необичайно широка челюст