Намалена подвижност на коляното
Намалена подвижност на коляното представлява ограничени движения в колянната става.
Колянната става е най-голямата става в човешкото тяло. Тя осигурява свиването и разгъването на крака, както и леката ротация навътре и навън на крака. Лесно уязвима е на травматични увреждания и развитие на остеоартрит.
Намалена подвижност на коляното може да се дължи на артрит, травма, остеоартрит, бурсит, анкилоза, синдром на Пфайфър тип 3 (Pfeiffe), болест на Бехтерев, анкилозиращ спондилит, артроза, синдром на Цукухара (Tsukuhara), синдром на Райтер (Reiter), синдром на Стив-Видеман (Stuve-Wiedemann), спондилоартрит, вродена спондилоепифизална дисплазия, псориатичен артрит, костно-ставна туберкулоза, тежък възпалителен процес в ставата, износване на хрущяла, ревматоиден артрит и др.
Вродената спондилоепифизална дисплазия (Spondyloepiphyseal dysplasia, congenita) представлява заболяване, което засяга костния растеж. Заболяването се дължи на мутация в COL2A1 гена. Състоянието води до малформации, като нанизъм, сутрешна скованост, цепнато небце, късогледство, отлепване на ретината, яйцевидна форма на прешлените, намалени междупрешленни пространства, зъбна хипоплазия, кифоза, сколиоза, мускулна слабост, къси крайници и шия, загуба на слуха, лумбална лордоза, забавено вкостяване на епифизите, намалена подвижност на ставите и др.
Коментари към Намалена подвижност на коляното