Мозъчни кавернозни малформации
Мозъчни кавернозни малформации представляват структурни нарушения в стените на малокалибрените кръвоносни съдове мозъка, които се характеризират с тяхното силно изтъняване, загуба на съединителнотъканните елементи обуславящи тяхната здравина и еластичност и последващо силно разширяване. При това пропускливостта на стените им силно се увеличава, което води до излизане на кръвна плазма от тях, а намалената им здравина може да стане причина за тежки кръвоизливи.
Мозъчните кавернозни малформации се доказват чрез томографско изследване и клинично се изразяват в зависимост от своя брой и размери, като симптомите могат да варират от безсимптомно протичане (в около 25% от случаите) до главоболие, нарушени зрение и слух, припадъци, парализи, а в много случаи и смъртоносни кръвоизливи.
Мозъчни кавернозни малформации може да се установят при синдром на Елер-Данлос (Ehler-Danlos), синдром на Банаян-Райли-Рувалкаба (Bannayan-Riley-Ruvalcaba), синдром на Стърдж-Вебер (Sturge-Weber), хипертония и други.
Коментари към Мозъчни кавернозни малформации