Микрогирия
Микрогирия: вродена структурна аномалия на мозъка, характеризираща се с необичайно малки и плитки мозъчни гънки, което обикновено води до умствена изостаналост и физически увреждания.
Микрогирия може да бъде във връзка с някои генетични заболявания и синдроми като синдром на Мекел-Грубер (Meckel-Gruber), дупликация на хромозома 2, синдром на Зелуегър (Zellweger), церебро-мускулна дистрофия на Фукуяма (Fukuyama), танатофорична дисплазия, тератогенни влияния през бременността (радиация, токсини, някои лекарства, вируси), нарушения в невронната миграция, синдром на Пена-Шокер (Pena-Shokeir), липса на септум пелуцидум и поренцефалия синдром и други.
Липса на септум пелуцидум и поренцефалия синдром представлява рядко срещано, вродено състояние, за което е характерно отсъствие на преградата между лявото и дясното мозъчно полукълбо (преграда пелуцидум) и наличие на необичайни мозъчни кисти (поренцефалия). Свързаните симптоми може да включват атрофия на зрителния нерв, нистагъм, пълна липса на зрение, тетраплегия, умствена изостаналост, микрогирия, хетеротопия на сивото мозъчно вещество и други структурни аномалии на мозъка.
Коментари към Микрогирия