Метаболитни отклонения
Метаболитни отклонения: нарушения в протичането на редица биохимични реакции в организма, които са свързани с усвояване на хранителните вещества и осигуряването на енергия за организма. Тук се причислява и метаболитния синдром, който обхваща група от състояния, проявяващи се едновременно (затлъстяване, инсулинова резистентност, високо кръвно налягане, висок холестерол). Симптомите на синдрома включват хипергилкемия и хиперхолестеролемия.
Рисковите фактори за развитие на заболяването включват наднормено тегло, заседнал начин на живот, тютюнопушене, приемане на храна богата на мазнини и въглехидрати.
Метаболитни отклонения може да се дължат на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - болест на Фабер (Faber's disease), болест на Гоше (Gaucher's disease), синдром на Леш-Нихан (Lesch Nyhan syndrome), мукополизахаридоза, ганглиоидоза, болест на Помпе (Pompe disease), хипероксалурия, болест на натрупването на гликоген, пропионова ацидурия, порпфирия, фенилкетонурия, амилоидоза, органична ацидурия, болест на урината като кленов сироп, нарушения в цикъла на уреята, тирозинемия, хомоцистинурия, синдром на Барт (Barth syndrome).
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Зелуегър (Zellweger syndrome), вродена хиперплазия на надбъбречните жлези.
Диагностицирането на това състояние включва изследване на кръвните показатели, нивата на холестерол, нивата на кръвна захар, гликиран хемоглобин. Лечението включва промени в начина на живот и медикаментозна терапия под лекарски контрол.
Коментари към Метаболитни отклонения