Митохондриална миопатия, некласифицирана другаде МКБ G71.3
Митохондриалните миопатии придружават голяма част от заболяванията на окислителното фосфорилиране.
Пример за митохондриална миопатия, некласифицирана другаде е т.нар. MELAS-синдром - митохондриална енцефалопатия, лактатна ацидоза и инсултоподобни епизоди.
Заболяването се дължи на дефекти в митохондриалния геном, който се унаследява само от майката. Въпреки това е важно да се знае, че някои от протеините, отговорни за нормалната митохондриална функция се синтезират в ядрата на клетките, и след това се транспортират до митохондриите. Мутациите в тези протеини водят до митохондриални заболявания, които могат да бъдат унаследени, както от майката, така и от бащата по типичен начин. Заболяването може да се прояви и при двата пола.
MELAS-синдромът е нервно-дегенеративно разтройство, при което има увреда на ЦНС, скелетните мускули, мускули на очите, сърдечния мускул. По-рядко се засягат стомашно-чревния тракт и бъбреците. Някои от пациентите могат да имат загуба на слуха и диабет.
Друг вид митохондриална миопатия, некласифицирана другаде е MERRF-синдромът - митохондриално заболяване, което се характеризира с прогресивна миоклонична епилепсия, нисък ръст, загуба на слух, лактатна ацидоза, лошо нощно виждане.
Синдромът на Kerns-Sayre е митохондриална миопатия с типично начало преди 20-годишна възраст. Заболяването може да се прояви под различни форми:
- като миопатия
- като хронична прогресивна външна офталмоплегия (парализа на един или няколко очни мускула)
- с клиничната картина на миопатия пояс-крайник или фасциоскапулохумерална миопатия
- като кардиомиопатия (увреда на сърдечния мускул) - много често настъпват ритъмни и проводни нарушения, които могат да доведат до смърт
Тежестта на миопатията варира от много леки форми с известен толеранс към физическо натоварване (учестена сърдечна дейност и учестено дишане) до тежка миопатия с прояви на миоглобинурия (миоглобин в урината), в резултат на разграждане на напречно набраздената мускулатура. Отделянето на миоглобина води до запушване на бъбречните каналчета и поява на остра бъбречна недостатъчност. Това може да се окаже фатално за пациентите.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничното протичане и резултатите от проведените изследвания. При изследване на биопсичен материал от мускулите се установява разкъсване на червените мускулни влакна. Окончателна диагноза се поставя след установяването на миоглобинурия (повишен миоглобин в урината), повишен лактат след физическо обременяване, ацидоза. За диагнозата е важна фамилната анамнеза.
Лечението на митохондриална миопатия, некласифицирана другаде е симптоматично. Може да се назначи L-карнитин.
Симптоми и признаци при Митохондриална миопатия, некласифицирана другаде МКБ G71.3
- Гадене
- Диария
- Ментална ретардация
- Умора
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
Коментари към Митохондриална миопатия, некласифицирана другаде МКБ G71.3