Малка разлика между долна и горна граница на кръвното налягане
› Симптоми
› Лечение
Въведение
Кръвното налягане е налягането на циркулиращата кръв към стените на кръвоносните съдове. По-голямата част от това налягане е резултат от изпомпването на кръвта от сърцето през кръвоносната система. Когато се използва без уточнение, терминът "кръвно налягане" се отнася до налягането в брахиалната артерия, където най-често се измерва. Кръвното налягане обикновено се изразява като систолично налягане (максимално налягане по време на един сърдечен ритъм) спрямо диастолично налягане (минимално налягане между два сърдечни удара) в сърдечния цикъл. Измерва се в милиметри живачен стълб (mmHg) над околното атмосферно налягане или в кило паскали (kPa). Разликата между систолното и диастолното налягане е известна като пулсово налягане, докато средното налягане по време на сърдечен цикъл е известно като средно артериално налягане.
Нормалното кръвно налягане в покой при възрастен е приблизително 120 милиметра живачен стълб (16 kPa) систолично над 80 милиметра живачен стълб (11 kPa) диастолно, обозначено като "120/80 mmHg". В световен мащаб средното кръвно налягане, стандартизирано по възраст, остава приблизително същото от 1975 година до днес, приблизително 127/79 mmHg при мъжете и 122/77 mmHg при жените, въпреки че тези средни данни маскират значително различаващите се регионални тенденции.
Пулсовото налягане е разликата между систолното и диастолното кръвно налягане. Измерва се в милиметри живачен стълб (mmHg). То представлява силата, която сърцето генерира при всяко свиване върху стената на големите кръвоносни съдове. Здравословното пулсово налягане е около 40 mmHg. Пулсово налягане, което постоянно е 60 mmHg или повече, вероятно е свързано със заболяване, а пулсово налягане от 50 mmHg или повече увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания. Пулсовото налягане се счита за ниско, ако е по-малко от 25% от систолното. (Например, ако систолното налягане е 120 mmHg, тогава пулсовото налягане ще се счита за ниско, ако е по-малко от 30 mmHg, тъй като 30 е 25% от 120.) Много ниското пулсово налягане може да бъде симптом на нарушения като застойна сърдечна недостатъчност.
Възможни причини
Пулсовото налягане се счита за необичайно ниско, ако е по-малко от 25% от систолната стойност. Ако пулсовото налягане е изключително ниско, тоест 25 mmHg или по-малко, това може да показва нисък ударен обем, както при застойна сърдечна недостатъчност.
Много малката разлика между горната и долната граница на кръвното налягане може да означава намаляване на контрактилитета на сърцето и развитие на хронична сърдечна недостатъчност, която е резултат от сърдечно-съдови заболявания.
Най-честата причина за малка разлика между долна и горна граница на кръвното налягане е спад в ударния обем на лявата камера. При травма ниското пулсово налягане предполага значителна загуба на кръв.
Малка разлика между долна и горна граница на кръвното налягане също се причинява от аортна стеноза. Това се дължи на намаления ударен обем при аортна стеноза. Малка разлика между долна и горна граница на кръвното налягане може да възникне или поради силна умора, или да е признак на патологии като:
- загуба на кръв (поради намален кръвен обем)
- сърдечна тампонада (поради намалено време за пълнене)
- миокардит
- левокамерен инсулт
- тежка тахикардия
- сърдечна недостатъчност
- инфаркт на миокарда поради внезапно физическо натоварване
- кардиосклероза (заболяване, при което миокардната тъкан се заменя със съединителна тъкан).
При повечето от тези състояния систоличното налягане намалява, докато диастоличното налягане остава нормално, което води до ниско пулсово налягане.
Симптоми
Малка разлика между долна и горна граница на кръвното налягане често е придружена от симптоми, които трудно могат да бъдат игнорирани. Това са:
- сънливост
- слабост
- главоболие
- световъртеж
- нарушено внимание
- раздразнителност
- загуба на паметта
- разсеяност
- намалена толерантност към физическо натоварване
- чувство на страх, несигурност и апатия
- треперене на крайниците
- припадък.
Това може да доведе до хипоксия, замъглено зрение и понякога сърдечен арест, така че никога не трябва да се пренебрегва.
Лечение
Лечението на малка разлика между долна и горна граница на кръвното налягане включва овладяване на основното заболяване.
Например, кръвопреливания се правят на пациенти с кръвозагуба, причинена от травма. По същия начин се извършва инвазивна процедура за дрениране на течността около сърцето (наречена перикардиоцентеза) при сърдечна тампонада.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_pressure
https://my.clevelandclinic.org/health/body/21629-pulse-pressure
https://www.verywellhealth.com/pulse-pressure-8675872
https://24health.by/chto-takoe-pulsovoe-davlenie-norma-otkloneniya/
Коментари към Малка разлика между долна и горна граница на кръвното налягане