Лоша калцификация на гръбначния стълб
Лоша калцификация на гръбначния стълб се изразява в нарушения на процеса на превръщането на хрущялната тъкан в костна. Това състояние се съпътства с парези и парализи, изкривявания, болка, затруднена функция и притискане на вътрешните органи, атрофия на меките тъкани.
Лоша калцификация на гръбначния стълб в повечето случаи настъпва при наследствени заболявания, изразяващо се с анормално вкостяване на останалите кости от тялото, които в повечето случаи са нелечими състояния и предизвикват инвалидизация при човека за цял живот. Други заболявания, при които може да възникне лоша калцификация на гръбначния стълб са: спина бифида, синдром на Гейм-Фридман-Парадайс (Game-Friedman-Paradice), Фей-Петерсен-Вард-Гарей (Faye-Petersen-Ward-Carey syndrome), възпаления, травми, неопластични заболявания, нарушения в обмяната на калция и фосфора, рахит, въздействие на тератогенни фактори по време на бременноста (алкохол, наркотици, медикаменти, радиационно облъчване) и др.
Фей-Петерсен-Вард-Гарей (Faye-Petersen-Ward-Carey syndrome) е състояние, при което се наблюдават костни аномалии, тесен гръден кош, лоша калцификация на гръбначния стълб, хипертония, събиране на течност в черепната кухина, тромбоцитопения.
Коментари към Лоша калцификация на гръбначния стълб