Липса на мекониум при новородени
Липса на мекониум при новородени означава състояние, при което при новороденото дете не се наблюдава изхвърляне на мекониума. Мекониум се нарича събралото се по време на вътреутробното развитие чревно съдържание, което е с жълто-зелен цвят и обикновено се изхвърля от чревния тракт на бебето 2-3 дни след раждането.
Липса на мекониум при новородени може да се дължи на: вродени дефекти (липса на анус, анална стеноза, вродена липса или стеноза на дебелото черво), обструкция на червата, синдром на мекониумната тапа, синдром на малкото ляво дебело черво, синдром на Джирейзък-Зуелзер-Уилсън (Jirasek-Zuelzer-Wilson syndrome), мекониум илеус, ректоуретрална фистула, вродена хлоридна диария.
Вродена хлоридна диария представлява рядко срещано нарушение, при което се установява неспособност на червата да абсорбират електролити и по-специално - хлориди. Вследствие на това се наблюдава електролитен дисбаланс, който при липса на навременна корекция, може да се окаже фатален. Някои от симптомите на заболяването се наблюдават още вътреутробно. Характерни са: липса на мекониум при новородени, ниски нива на хлорид в кръвта, понижени нива на натрий и калий в кръвта, понижени нива на електролити в кръвта, увеличаване на амнионовата течност, водниста диария, преждевременно раждане, полихидрамнион, високи нива на хлориди в изпражненията, дехидратация, дефект в обмяната на хлориди и бикарбонати, увеличено ниво на билирубин в кръвта, високи нива на ренин в кръвта, уголемен корем, хипералдостеронизъм, забавен растеж и развитие, хипонатремия, метаболитна ацидоза, хипокалиемия.
Коментари към Липса на мекониум при новородени