Липса на дактилоскопически линии
Липса на дактилоскопически линии е особеност, при която липсват характерните линии по върха на пръстите, образуващи индивидуалните пръстови отпечатъци при хората.
Липса на дактилоскопически линии е вродена аномалия, която се нарича адерматоглифия. Тя се дължи на мутация на гена Smarcad1. Този дефект може да се установи при синдром на Вернер (Verner syndrome), прогерия, синдром на Бейрд (Baird syndrome), употреба по време на бременността на секобарбитал, примидон, фенобарбитал - тератогенен фактор.
Фенобарбитал - тератогенен фактор е се използва преди хирургични интервенции, при епилептични гърчове и пристъпи, като успокоително. Когато се прилага по време на бременност, може да предизвика сериозни аномалии, като: липса на дактилоскопически линии, дефекти на аортната клапа, аненцефалия (дефект на невралната тръба), транспониране на големите кръвоносни съдове, белодробна атрезия, коарктация на аортата, камерен септален дефект, сърдечни дефекти, тригоноцефалия, тетралогия на Фало (Fallot), недостатъчно развити кости на пръстите, наличие на един бъбрек, наличие на допълнителни пръсти, крипторхизъм, забавен растеж на плода, недостатъчно развитие на среднолицевата част, хипоспадия, малка обиколка на главата.
Коментари към Липса на дактилоскопически линии