Кафяво-жълто оцветяване на зъбите

› Симптоми
› Лечение
Въведение
Обезцветяването на зъбите е необичаен цвят, оттенък или полупрозрачност на зъбите. Външното обезцветяване представлява натрупване на петна върху зъбната повърхност. Вътрешното обезцветяване се дължи на абсорбиране на пигментни частици в зъбната структура. Понякога има няколко различни съпътстващи фактора, отговорни за обезцветяването.
Цветът на зъбите варира в зависимост от расата, пола и географския регион. Жените обикновено имат малко по-бели зъби от мъжете, отчасти защото зъбите на жените са по-малки и следователно има по-малко количество дентин, частично видим през емайловия слой. По същата причина по-големите зъби като кътниците и кучешките зъби обикновено са по-тъмни. Бебешките зъби (млечните зъби) обикновено са по-бели от зъбите на възрастните, които следват, отново поради разликите в съотношението на емайла към дентина.
Кафяво-жълто оцветяване на зъбите представлява поява на жълти или кафяви петна или ивици по емайла на зъбите.
Кафяво-жълто оцветяване на зъбите най-често е резултат от флуороза, но може да бъде и резултат от кариес, нарушения в образуването на емайла, амелогенезис имперфекта, хиперкалциемия, недохранване, напреднала възраст, прием на чай, вино, кафе, тютюнопушене, инфекции засягащи майката по време на бременността, кариеси, травма на пулпата с кръвоизлив, рахит, абсцес на зъба, умъртвен зъб, неонатална хипербилирубинемия, лоша хигиена на устната кухина, отравяне с олово, генетична предразположеност и други.
Възможни причини
Зъбите могат да променят цвета си, да потъмнеят или да развият тъмни или бели петна на места. Тези промени възникват поради редица причини, някои от които са трудни за предсказване или коригиране, като естествено стареене, нараняване или заболяване. Други причини могат да бъдат повлияни, като тютюнопушене и лоша устна хигиена.
Условно причините, поради които зъбите стават жълти или тъмни, могат да бъдат разделени на две основни групи:
- Външни влияния (хранителни оцветители, тютюнопушене, лоша хигиена) - Когато е изложен на определени фактори на околната среда, като определени храни и напитки, повърхността на зъба (емайла) променя цвета си. Това се случва например, когато пигментирани частици от различни вещества се натрупват в протеиновия филм, покриващ зъбния емайл.
- Вътрешни (здравословно състояние, отстраняване на зъбния нерв и други) - Този тип обезцветяване започва вътре в зъба и засяга дентина. Дентинът е твърдата тъкан на зъба, която съставлява основната му част и се намира под емайла.
Пушене и друга употреба на тютюн
Никотинът съдържа кафяви багрила. Постепенно се абсорбира в зъбната структура, което води до промяна в цвета на зъбите. Изследванията показват, че обезцветяването на зъбите е по-често при пушачите, отколкото при непушачите.
Кафявото оцветяване на зъбите е резултат от пушене или дъвчене на тютюн, както и тъмни напитки като чай или кафе. Ако по зъбите има по-тъмнокафяви петна и вдлъбнатини (малки дупки), това вероятно показва наличието на кариес. Цветът на зъбния камък варира и може да бъде сив, жълт, черен или кафяв.
Храна/напитки
Жълтите петна обикновено се причиняват от храни и напитки, които съдържат тъмен пигмент. Кафе, чай, оцветени газирани напитки, вино, сосове и някои плодове, горски плодове и зеленчуци могат да оцветят зъбите и да доведат до потъмняване на зъбите. Освен това, с напредване на възрастта, белият емайл на повърхността на зъбите ни може да се износи, разкривайки по-жълтата тъкан на дентина.
Лоша хигиена на устната кухина
Ако не премахвате плаката чрез редовно четкане и почистване с конец, е по-вероятно зъбите ви да променят цвета си от естествен към по-лош. Въпреки че плаката обикновено е практически невидима върху повърхността на зъбите, тя може да бъде оцветена от хромогенни бактерии като видовете Actinomyces.
С течение на времето плаката, която е оставена нетретирана, калцира и образува твърдо отлагане върху зъбите ви, наречено зъбен камък, особено около линията на венците.
Генетична предразположеност
Цветът на усмивката до голяма степен се определя от генетиката. Някои хора имат естествено по-тъмен емайл. Това се дължи на индивидуалните характеристики и съотношението на микроелементите в организма.
Наследствеността играе ключова роля и ако родителите нямат холивудска бяла усмивка, тогава има голяма вероятност децата им да се сблъскат с подобен проблем.
Възраст
Емайлът се износва и изтънява, което води до оголване на вътрешния слой на зъба – дентина. Има жълтеникав оттенък и със стареенето на дентина цветът става по-забележим. Струва си да се помни, че с течение на времето различни пигменти от храни и напитки също се натрупват на повърхността. В резултат на това зъбите може да изглеждат малко по-тъмни с възрастта.
Наранявания
Механичното увреждане (най-често в областта на фронталните резци) може да доведе до разкъсване на съдово-нервния сноп. Факт е, че вътре в зъба има не само нерви, но и кръвоносни съдове. Кръвта, която попада в кухината му, образува хематом, който оцветява тъканите отвътре, което ги прави тъмни (обикновено тъмно сиви).
Падания, автомобилни катастрофи и спортни травми могат да причинят увреждане на зъбите и обезцветяване.
Бактериални отлагания
Лошата устна хигиена води до образуване на плака и зъбен камък, които са източник на бактерии. Тези отлагания могат да бъдат жълти или кафяви и с течение на времето ще променят цвета на повърхността, върху която се отлагат.
Заболявания
Някои заболявания и здравословни състояния, които засягат емайла и дентина, могат да причинят обезцветяване на зъбите, включително чернодробно заболяване, целиакия, калциев дефицит и метаболитни заболявания. Освен това, някои инфекции при бременни майки могат да причинят обезцветяване на зъбите на децата им, като засегнат развитието на емайла.
Флуороза
Флуороза е състояние, което се причинява от постоянната експозиция на зъбите на флуорид. Клинично се изразява в образуването на жълто-кафяви или бели петна или ивици по повърхността на емайла на зъба. Може да се наблюдава във всяка възрастова група.
Лекарства
Някои лекарства, като някои антихистамини, антипсихотични лекарства и лекарства за високо кръвно налягане, могат да причинят обезцветяване на зъбите. Някои лекарства, особено тетрациклини, ако се приемат в детска възраст, могат да причинят хипоплазия на емайла (некариозна лезия, която се развива преди изникването на първите резци) и жълто до кафяво обезцветяване. Водите за уста, съдържащи хлорхексидин и цетилпиридиниев хлорид, също могат да причинят обезцветяване на зъбите.
Фактори на околната среда
Зъбният емайл може да промени цвета си в резултат на фактори от околната среда, когато човек работи в опасно производствено съоръжение. По-тъмни нюанси могат да се образуват, когато тялото е изложено на олово, бром, живак и други опасни вещества. Ако чешмяната вода съдържа високи концентрации на желязо и манган, върху зъбите може да се образува черно-кафяво покритие.
Симптоми
Най-малките промени в цвета на зъбите могат да бъдат идентифицирани от самия пациент. Основният симптом е промяна в естествения цвят на емайла и придобиването му на неестествен нюанс. На повърхността на зъбите могат да настъпят следните промени:
- жълтеникави или тъмни петна, ивици
- сив, кафяв или розов оттенък
- наличието на тъмна плака в областта на венците
- потъмняване на пломба или самия пломбиран зъб
- бели, изпъкнали петна
Лечение
Когато зъбите променят цвета си в жълто или кафяво, зъболекарите предлагат иновативни методи на лечение: реминерализираща терапия, протезиране, възстановяване с модерни цименти и композитни материали. При промяна на цвета на един зъб ефикасен метод е вътрешното избелване. В този случай каналите се почистват основно и изсветляват с избелващи препарати, след което се поставя трайна пломба.
За възстановяване на цвета на емайла се предписват лекарствени апликации с калций и флуор и се използват електро- и фонофореза. Естетичните дефекти се коригират чрез ламиниране, директно фасетиране или възстановяване на повърхности със стъклойономерен цимент. В някои случаи, за да се премахне обезцветяването, засегнатите зъби се покриват с корони.
Профилактика
Както при всички аспекти на нашето здраве, диетата е ключът към превенцията и грижата. Трябва да има диета, богата на минерали като фосфор, калций, магнезий от ранна възраст.
Освен това трябва да се поддържа добра ежедневна хигиена на зъбите. Особено след консумация на храни, за които знаем, че могат да оцветят зъбите ни. За целта трябва да се мият зъбите си правилно и да се използва конец за зъби или други устройства, които помагат при почистването.
И накрая, дори да изглежда, че зъбите са здрави, трябва да се посещава зъболекар поне веднъж годишно за преглед и оценка на зъбите.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Заболявания при симптом Кафяво-жълто оцветяване на зъбите
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Tooth_discoloration#Management
https://atlantis-dental.ru/stati/zheltye-zuby-prichiny-lechenie-profilaktika
https://www.gatewayfamilydentist.com/tooth-discoloration
https://antoniolinares.com/en/stains-on-teeth-causes-types-and-prevention/
Коментари към Кафяво-жълто оцветяване на зъбите