Изоставане в детското развитие
Изоставане в детското развитие представлява състояние, при което се наблюдават забавяне или пълно преустановяване процесите на физическо и психическо развитие в децата.
Изоставане в детското развитие може да се дължи на напредналата възраст на майката, въздействието на тератогенните фактори през бременността (злоупотреба с алкохол, наркотици, никотин, излагане на радиационно лъчение, токсични вещества), недоимъчно хранене на майката, вътреутробни инфекции, аутизъм, нарушения в ембрионалното развитие, детска церебрална парализа, сърповидно-клетъчна анемия, сидеропенична анемия, синдром на Даун (Down), синдром на Смит-Лемли-Опитц (Smith-Lemli-Opitz), синдром на Клайнфелтер (Klinefelter), синдром на Аспергер (Asperger), синдром на чупливата Х-хромозома, синдром на Рубщайн-Тайби (Rubinstein Taybi), синдром на Рет (Rett), синдром на Придер-Уили (Prader-Willi), синдром на Уилямс (Williams), синдром на Ангелман (Angelman), фетален алкохолен синдром и др.
Сърповидно-клетъчната анемия (Sickle Cell Anemia) представлява наследствено заболяване на кръвта, при което се установява промяна във формата на еритроцитите, като те придобиват формата на сърп/полумесец. Тази неестествена форма на червените кръвни клетки нарушава нормалния пренос на кислород към тъканите и органите. Клинично това може да бъде изразено с артрит, дактилит, умора, бактериални инфекции, увреждане на очите (увреждане на ретината), костни инфаркти, асептична некроза, поява на язви по подбедриците, болки в ставите и корема, хемолитична анемия, увреждане на белия дроб и сърцето, секвестрация на далака и черния дроб и др. Сърповидно-клетъчната анемия е заболяване, което се среща главно в страните с тропичен и субтропичен климат.
Коментари към Изоставане в детското развитие