Излизане на мозъка извън черепната кухина
Излизане на мозъка извън черепната кухина: вроден дефект, при който се наблюдава необичайно местоположение на мозъка извън черепната кухина, обикновено съпроводено с вроден дефект на черепните кости. Излизане на мозъка извън черепната кухина се означава с понятието енцефалоцеле.
Излизане на мозъка извън черепната кухина (енцефалоцеле) може да се прояви като самостоятелна вродена аномалия или като част от симптоматиката на редица заболявания и синдроми. Може да се провокира от генетични увреждания или въздействия на тератогенни вещества върху плода по време на бременността. Тератогенни агенти са всички вещества, които имат способността да увреждат плода, предизвиквайки вродени аномалии и уродства. Тератогенни агенти са алкохол, кокаин, валпроева киселина, антитиреоидни препарати, някои химиотерапевтици (кармусин) и други.
Кармустин (1,3 бис-1-нитрозоуреа) е медицински препарат използван при химиотерапия срещу някои злокачествени заболявания на нервната тъкан и мозъка (глиом, астроцитом, множествен миелом). Тератогенното му действие се дължи на съдържащото се в него органично вещество 1,3 бис-1-нитрозоуреа.
Експериментални проучвания с приложение на 1,3 бис-1-нитрозоуреа върху бременни плъхове са доказали увреждане на плода, включващо енцефалоцеле, ектопия на сърцето, бъбречни увреждания, дефект в коремната стена, скелетни дефекти, хидроцефалия и други. Появата и тежестта на симптомите са в зависимост от приложената доза и етапът на бременността. Въздействието върху човешки ембрион не е окончателно определен.
Коментари към Излизане на мозъка извън черепната кухина