Извъртяно навътре стъпало
Извъртяно навътре стъпало: състояние, при което ходилото е завъртяно навътре към тялото. Състоянието е по-известно като изкълчване или навяхване на глезена.
Извъртяно навътре стъпало може да бъде вродено или придобито състояние.
Обърнато стъпало може да се дължи на частично или пълно разкъсване на връзки и сухожилия на глезена, слабост на мускулите и сухожилията, спортни травми (бягане, скачане), носене на високи обувки, фрактура, метатарзус аддуктус, метатарзус варус, неправилна позиция на плода в матката, синдром на Бийлс (Beals syndrome), синдром на Уивър (Weaver syndrome), синдром на Хънтър-Макдоналд (Hunter-Mcdonald syndrome), синдром на Каплан-Плаучу-Фич (Kaplan-Plauchu-Fitch syndrome), Ziehen-Oppenhein синдром и други.
Синдромът на Ziehen-Oppenheim е рядко генетично заболяване, което се характеризира с интензивни, торзионни мускулни спазми и изкривяване на тялото. Точната причина за появата на заболяването не е известна. Описан е от Херман Опенхайм през 1911 г. Това е генерализирана дистония, рядка форма на свръхкинетично двигателно нарушение. Синдромът е първичен, идиопатичен, генерализиран с ранно начало (развива се в детска или юношеска възраст между 5 и 15-годишна възраст.). Клиничните изяви на заболяването включват флексия на стъпалото и обръщането му навътре към тялото, затруднения при поставянето на петата на земята при ходене, лордоза и торзия на таза, тортиколис, аддукция на ходилото, анормални движения на краката и тялото, непрекъснати завъртания и усуквания на тялото, слаби рефлекси. Унаследява се по автозомно-рецесивен или автозомно-доминантен път. За това заболяване често се използва термина торсионна дистония.
Коментари към Извъртяно навътре стъпало