Затруднено уриниране
Уринирането е физиологичен процес изразяващ се в отделяне на урината от пикочния мехур през пикочния канал извън тялото. Обикновено се извършва волево след позив за уриниране. Нормалното количество отделена урина за 24 часа при жените е 1000-1500 ml, а при мъжете е до 1800 ml.
Затрудненото уриниране е състояние, което се характеризира с нарушения и изпитване на затруднения по време на уриниране. Те може да включват: трудно започване на уринирането, намаляване потока на урината, усещане на болезненост и дискомфорт по време на уриниране, често уриниране, задържане на урина, невъзможност за задържане на урина и други.
Какво може да причини затруднено уриниране?
Затруднение при уриниране може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - хиперплазия (увеличаване) на простатата, камъни в пикочния мехур, бъбречна колика, цистит, уретрит и уретрален синдром, камъни в бъбреците и уретерите, възпалителна болест на шийката на матката, стриктура на уретрата, вагинит, пиелонефрит, ендометриоза, остър простатит, хроничен простатит, баланопостит, възпалителни болести на женските тазови органи, бъбречна недостатъчност, камък в долните пикочни пътища.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - хемолитичен уремичен синдром.
- Болести на нервната система - множествена склероза.
- Инфекциозни и паразитни болести - хламидийна инфекция, генитален херпес, гонорея, трихомониаза, кандидоза (на вулвата и вагината r с други урогенитални локализации).
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - странични ефекти от лекарствени медикаменти (химиотерапевтици).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - химическо отравяне (диоксатион, бензин, хлорметан, бронофос, акриламид).
- Новообразувания - рак на простатата, лейомиом на матката, остра мегакариообластна левкемия.
- Други - неподходящи продукти за лична интимна хигиена.
Кои са най-честите причини за затруднено уриниране?
Нефролитиаза
Нефролитиазата, известна още като бъбречно-каменна болест, е едно от най-разпространените бъбречни заболявания. Образуването на камъни възниква, когато има излишък от кристалообразуващи вещества, които не могат да бъдат разтворени в урината. Високото отделяне с урината на определени вещества (напр. калций, оксалат, пикочна киселина и цистеин) може да повиши образуването на камъни, докато екскрецията на други има защитен ефект.
Нарушенията в рН на урината, малък обем или липса на защитни вещества са предпоставка за образуването на камъни. Освен това външни фактори като намален прием на течности. горещ климат също играят важна роля в развитието на нефролитиаза.
Симптомите на нефролитиаза зависят от техния размер, форма и местоположение. Първоначално камъните се задържат в бъбречното легенче. Там те могат да са асимптоматични. Нефролитиазата се характеризира с типичната бъбречна колика. Това е силна болка с внезапно начало. Тя може да се придружава със следните симптоми:
- изпотяване
- гадене и повръщане
- затруднено уриниране
- хематурия
Цистит
Циститът е инфекция на пикочния мехур, която почти винаги е вторична на бактериална инфекция на урината. Това е най-честия тип инфекция на пикочните пътища, особено при жените.
Пикочния мехур представлява резервоар на урината. Бактериите навлизат най-често през уретрата, вървят нагоре и възпаляват лигавицата на пикочния мехур. Ако тази инфекция остане нелекувана тя може да достигне до бъбреците. Бъбречната инфекция е сериозна и се нуждае от медицинска помощ.
Симптомите на цистит включват:
- чести позиви за уриниране
- пареща болка по време на уриниране
- затруднено уриниране
- болка в долната част на корема
Медикаменти
Някои лекарства могат да доведат до задържане на урина поради мускулна слабост. Такива лекарства включват:
- Нестероидни противовъзпалителни средства
- Псевдоефедрин
- Антидепресанти
- Антипсихотици
Неврологични проблеми
Увреждането на нервите, отговарящи за инервацията на пикочните пътища, също могат да бъдат причина за затруднено уриниране.
Възможни причини, които могат да доведат до задържане на урина, включват:
- Усложнение при диабет
- Нараняване на главния или гръбначния мозък
- Нормално раждане
- Множествена склероза
- Болестта на Паркинсон
Симптоми
Затрудненото уриниране може да бъде остро - симптомите настъпват внезапно, или хронично, при което затрудненото уриниране се развива с течение на времето.
Симптоми при остро настъпващо затруднено уриниране:
- Болка в долната част на корема
- Подуване на корема
- Невъзможност за уриниране
Симптоми при хронично настъпващо затруднено уриниране:
- Невъзможност за пълно изпразване на пикочния мехур при уриниране
- Често уриниране в малки количества
- Затруднено уриниране
- Бавен поток на урината
Диагноза
За поставянето на диагнозата затруднено уриниране е необходимо да се снеме подробна анамнеза, да се извърши подробен физикален преглед. Те се подпомагат от допълнителни лабораторни или образни изследвания.
Лабораторните изследвания, които могат да бъдат полезни за поставянето на диагноза са изследвания на урината, които могат да покажат инфекции на пикочните пътища. Кръвните изследвания се използват за показване на проблеми с бъбречната функция или химически дисбаланс на организма.
Образните изследвания са:
- Ултразвук
- Ядрено-магнитен резонанс
- Компютърна томография
Лечение
Лечението е насочено към основната причина за затруднено уриниране.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Затруднено уриниране
- Lichen sclerosus et atrophicus
- Баланопостит
- Бъбречна колика, неуточнена
- Вродена хидронефроза
- Вродени задни уретрални клапи
- Възпалителна болест на шийката на матката
Библиография
https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/urinary-retention/diagnosis
https://www.osmosis.org/answers/nephrolithiasis
https://www.healthline.com/health/urination-difficulty-with-flow#causes
Коментари към Затруднено уриниране