Затруднено раждане
Затруднено раждане е състояние, при което раждането не протича нормално, а се наблюдават трудности при протичане на фазите. Означава се с медицинския термин дистокия.
Затруднено раждане може да се дължи на неритмични или намалени маточни контракции, неправилно положение на плода при раждане, изтощение на родилката, многоплодна бременност, раждане в прекалено млада или късна възраст, тесен таз на майката, голям плод, деформации на таза на майката, вродени аномалии на плода, аномалии на родовите пътища, хидроцефалия на плода, генетични и хромозомни аномалии, отлепване на плацентата, заболявания на майката (диабет, хипертиреоидизъм, токсоплазмоза, туберкулоза, сифилис, рубеола), прием на забранени вещества от майката по време на бременността (наркотици, алкохол, някои лекарства), синдром на Марфан (Marfan), синдром на Елерс Данлос (Ehlers Danlos), синдром на Едуардс (Edwards), синдром на Клайнфелтер (Klinefelter), синдром на Търнър (Turner), синдром на Даун (Down), фетална макрозомия и др.
Фетална макрозомия (Fetal macrosomia) е медицински термин, с който се описва плод, който е по-голям по размери и тегло (над 4000 грама) от нормалните, независимо от неговата гестационна възраст. Рискови фактори за развитие на голям плод са диабет на майката, прекомерното наддаване на тегло, продължителна бременност, генетична предразположеност към голям плод, напреднала възраст на майката (над 35 г.) и др.
Коментари към Затруднено раждане