Забавен растеж в ранното детство
Забавен растеж в ранното детство се описва, като състояние, при което децата видимо изостават в своето тегло и височина, характерни за възрастта си.
Забавен растеж в ранно детство може да се дължи на хормонални нарушения (намалено производство на растежния хормон), генетични заболявания (синдром на Даун, синдром на Търнър, синдром на Марфан, синдром на Форбс), дефицит на гликоген деразклонявашия ензим, недохранване, липса на витамини и минерали в храната, сърповидно-клетъчна анемия, детски ревматоиден артрит, циститна фиброза, проблеми с бъбреците, прием на алкохол, наркотици, никотин по време на бременност от страна на майката, радиацията, вътреутробно забавяне на растежа, инфекции по време на бременността, рахит, преждевременно раждане, диабет, ХИВ / СПИН, кистозна фиброза, кретенизъм, наследствена недоразвитост, хипофизарен нанизъм и др.
Дефицит на гликоген деразклоняващия ензим (Glycogen debranching deficiency) е ензим, отговорен за разграждането на гликогена и съхранението на глюкозата в организма. Нарича се още глюкозидаза. Липсата на този ензим води до отпускане на коремните мускули, натрупване на гликоген в черния дроб, мускулната тъкан, сърцето (рядко), повишен серумен креатинин, забавен пубертет, забавяне на растежа в ранното детство, ниски нива на кръвната захар, подуване на корема, увеличаване на черния дроб и др.
Коментари към Забавен растеж в ранното детство