Забавена осификация на плода
Забавена осификация на плода: забавено вкостяване на скелета на плода по време на вътреутробното развитие.
Скелетът на бебето първоначално е изградена от мембрани и хрущяли, но след третия месец на бременността хрущялите започват да се преобразуват в костна тъкан, която да предпазва вътрешните органи и да служи като основа, за която се залавят мускулите. Местата, в които настъпва първоначалното диференциране на хрущялната тъкан в костна, се наричат центрове на осификация. Обикновено осификацията започва от средата на костта и постепенно обхваща и периферните части, като по този начин се осигурява възможност костта да продължава да нараства на дължина и широчина.
Забавена осификация на плода може да настъпи в резултат на генетични заболявания, хромозомни аномалии, токсични въздействия, ахондрогенеза и други. Феталната експозиция на 5-бензоил-алфа-метил-2-тиофен оцетна киселина също може да доведе до забавена осификация на плода.
5-бензоил-алфа-метил-2-тиофен оцетна киселина е химично вещество, употребявано като нестероидно противовъзпалително средство. Известно е още с наименованието тиапрофенова киселина. Експериментални проучвания върху зайци са установили, че употребата му по време на бременност може да предизвика забавена осификация на скелета и други неблагоприятни ефекти.
5-бензоил-алфа-метил-2-тиофен оцетна киселина (тиапрофенова киселина) може да влиза в състава на лекарствени препарати, използвания за лечение на болка, особено на артритна болка. Метаболизира се умерено в черния дроб до два неактивни метаболита. Голяма част от лекарството се елиминира в непроменен вид с урината, което налага повишено внимание при пациенти с бъбречни заболявания. Противопоказан е при цистит и инфекции на пикочните пътища.
Коментари към Забавена осификация на плода