Екзенцефалия
Екзенцефалия: вродена аномалия, при която част от мозъка на плода или ембриона излиза извън черепната кухина, в амниотичната течност. По време на ембрионалното развитие се вижда като ранен етап на аненцефалия или липса на череп. Най-често настъпва около четвъртата седмица от бременността, поради незатваряне на невралната тръба. Състоянието е фатално.
Екзенцефалията се свързва с недостиг на фолиева киселина при майката, но са известни и други причини, които могат да допринесат за появата на това състояние. Такива са генетични увреждания, употреба на наркотици и алкохол по време на бременност, диабет, наследственост, влияние на тератогенни агенти (5-азацитидин, ацетохидроксаминова киселина, азалин) и други.
Тератогенни агенти са вещества, които причиняват редица ембрионални и фетални увреждания, уродства и малформации, когато се прилагат по време на бременност. Други следствия от излагането на плода на въздействията на наркотици, токсични вещества и лекарства могат да включват енцефалоцеле, очни аномалии, сърдечни малформации, нарушения на костно-мускулния апарат, бъбречни увреждания, цепнато небце, лицеви малформации, аномалии на крайниците и други.
Коментари към Екзенцефалия