Дъх на чесън при отравяне със селениди
Дъх на чесън при отравяне със селениди означава поява на миризма на дъха, подобна на тази на чесъна, вследствие постъпване в организма по алиментарен или респираторен път на токсични дози от съединенията на селена.
Дъх на чесън при отравяне със селениди може да се появи при интоксикация с цинков селенид, селениста киселина, оловен селенид, алуминиев селенид, кадмиев селенид и други.
Селенистата киселина е силен неорганичен окислител. Тя се използва главно за промяна на нормалния сребристосив цвят на стоманата в синкавосив. Също така за химическата патинация на медта, месинга и бронза, при което цвета им става по-тъмен и при приготвянето на специфични реактиви за тестване на някои медикаменти. Поглъщането, вдишването и контакта с кожата на селенистата киселина предизвикват интоксикация, която протича съответно с гадене, коремна болка, дъх с миризма на чесън, парене при вдишване, кашлица, белодробен оток, дерматити, конюнктивити и увреждане на черния дроб и бъбреците, а в по-тежките случаи - силна хипотензия, кардио-пулмонален арест, ступор и кома.
Коментари към Дъх на чесън при отравяне със селениди