Дефицит на фоликулостимулиращ хормон
Дефицит на фоликулостимулиращ хормон представлява силно намалено количество на фоликулостимулиращ хормон (FSH) в кръвта. ФСХ се секретира от хипофизата и е отговорен за процесите на узряване на яйцеклетките и сперматозоидите, както и за секретирането на естрогени от зреещия фоликул.
Дефицит на фоликулостимулиращ хормон обикновено се дължи на: хипопитуитаризъм, тумор на хипофизата, недохранване, генетични заболявания, изолиран дефицит на фоликулостимулиращ хормон, синдром на Шийхан (Sheehan), автоимунни заболявания, синдром хипопитуитаризъм - постаксиална полидактилия, черепно-мозъчни травми, увреждане на хипоталамуса, доброкачествени или злокачествени тумори на хипофизата или главния мозък, излагане на радиация, вродена хипоплазия или агенезия на хипофизата, комбиниран хипофизарен дефицит и други.
Комбиниран хипофизарен дефицит, несиндромен, непридобит, представлява състояние, при което количеството на повече от един от хипофизарните хормони е силно намалено. Състоянието не се асоциира с малформации и други аномалии. Обикновено се дължи на тумори, генетичен дефект, оперативно вмешателство или радиационно лъчение. Характерни симптоми са: дефицит на фоликулостимулиращ хормон, дефицит на хормони на хипофизата, дефицит на хормон стимулиращ щитовидната жлеза, дефицит на растежен хормон, дефицит на пролактин и адренокортикотропен хормон, изоставане във физическия растеж (при дефицит на растежен хормон), закъснял или липсващ пубертет (при дефицит на гонадотропин), психомоторно изоставане (при дефицит на хормон стимулиращ щитовидната жлеза), дефицит на лутеинизиращ хормон и фоликулостимулиращ хормон.
Коментари към Дефицит на фоликулостимулиращ хормон