Дефицит на соматотропен хормон
Дефицит на соматотропен хормон представлява медицинско състояние, при което има недостатъчна секреция на растежен хормон.
Соматотропният хормон наречен още хормон на растежа е полипептиден хормон, който стимулира растежа на костите, отговаря за белтъчната и въглехидратната обмяна и клетъчното размножаване. Отделя се от предния дял на хипофизата.
Дефицит на соматотропен хормон най-често се свързва с тумор на хипофизата, радиационно облъчване на главата (левкемия, мозъчен тумор), синдром на Прадер-Уили (Prader-Willi), синдром на Търнър (Turner), септо-оптична дисплазия, хронична бъбречна недостатъчност, хидроцефалия, исхемичен или хеморагичен инфаркт (синдром на Sheehan), деца родени с цепнато небце и устна, наранявания на главата, инфекции и др.
Примордиален дуарфизъм (Primordial dwarfism) е рядка форма на нанизъм и представлява състояние, предизвикано от намалена секреция на растежния хормон, увреждане на хипоталамо-хипофизната система при ембрионалното развитие или след раждането поради възпалителни процеси, травми, туморни образувания. За хипофизарният нанизъм е характерно пропорционалното изоставане в растежа, натрупване на мастна тъкан около корема, децата имат "кукленско" лице, къса шия, гласът е висок и писклив, нисък ръст, гениталиите са недоразвити, късно настъпване на пубертета, малък пенис, хипогликемия, дефицит на растежен хормон.
Коментари към Дефицит на соматотропен хормон