Дефект в обмяната на хлориди и бикарбонати
Дефект в обмяната на хлориди и бикарбонати представлява състояние на електролитен дисбаланс, при което обмяната на хлоридите и бикарбонатите е нарушена. Заедно с натрия, калия, калция, хидрогенкарбонатите и други, хлоридите и бикарбонатите участват в алкално-киселинното равновесие и обмена на телесните течности. Дисбалансът на тези вещества, наречени електролити, понякога е животозастрашаващо състояние.
Дефект в обмяната на хлориди и бикарбонати може да се установи при редица заболявания, предизвикващи електролитен дисбаланс: муковисцидоза, бъбречни заболявания, дехидратация (кръвозагуба, тежка диария, повръщане, обилно потене), продължително прилагане на диуретици, дигиталисови препарати, антибиотици от групата на пеницилина, кортикостероиди, прекомерно вливане на бикарбонатни разтвори, захарен диабет, респираторна алкалоза, болест на Адисон, намалено количество хормони от околощитовидните жлези, отравяния, заболявания на надбъбречните жлези, вродена хлоридна диария.
Вродена хлоридна диария представлява рядко развиващо се електролитно нарушение, което е резултат от неправилна абсорбция на електролити (по-специално хлориди) от червата. Наблюдава се при новородени, като някои от симптомите се развиват още вътреутробно. Състоянието може да се превърне в животозастрашаващо при липса на правилна корекция. Характерни симптоми са: дефект в обмяната на хлориди и бикарбонати, понижени нива на електролити в кръвта (хипокалиемия, хипонатремия, хипохлоремия), метаболитна ацидоза, високи нива на хлориди в изпражненията, високи нива на ренин в кръвта, увеличено ниво на билирубин в кръвта, уголемен корем, водниста диария, забавено развитие и растеж на новороденото, полихидрамнион, липса на мекониум, дехидратация, преждевременно раждане, хипералдостеронизъм.
Коментари към Дефект в обмяната на хлориди и бикарбонати