Дефект във високата част на корема
Дефект във високата част на корема: вродена аномалия, при която се наблюдава нарушена цялост на коремната стена в горната й част, откъдето се подават част от коремните органи (черва, стомах, далак и други). Състоянието се обозначава още и с термина гастросхиза.
Дефект във високата част на корема може да се предизвика от неблагоприятни влияния на различни фактори по време на бременността и най-вече тератогенни вещества и химикали като атрацин (хербицид), 1,3 бис-1-нитрозоуреа (1,3 Bix(2-chloroethyl)-1-nitrosourea) и други.
1,3 бис-1-нитрозоуреа е химично съединение, означавано още с наименованията кармустини и бис-хлороетилнитрозоурея. Използва се в терапията на различни злокачествени заболявания (множествен миелом, глиом, медулобластом, астроцитом, лимфом), поради алкализиращите свойства, които притежава.
Експериментални изследвания върху плъхове са доказали, че употребата на препарати, съдържащи 1,3 бис-1-нитрозоуреа, по време на бременност може да доведе до увреждане на плода, като дефект в коремната стена, ектопия на сърцето, енцефалоцеле, бъбречни увреждания, скелетни дефекти, хидроцефалия и други. Вероятността за проява и тежестта на симптомите зависят от приложената доза и стадия на бременността. Ефектът върху човешки ембрион не е окончателно определен.
Коментари към Дефект във високата част на корема