Дегенеративно увреждане на ретината
Дегенеративно увреждане на ретината: увреждане на функционалните клетки на най-вътрешният слой на очната ябълка, намиращ се в задната част на окото, при което те губят способността си да изпращат светлинни сигнали към мозъка, клинично изявено като нарушено зрение.
Дегенеративно увреждане на ретината може да настъпи в резултат на диабетна ретинопатия, отлепване на ретината, артериална или венозна оклузия и други. Някои дегенеративни заболявания също се характеризират с дегенерация на ретината. Към тях се включват пигментозен ретинит, ювенилна ретиносхиза, болест на Ъшър (Usher), хороидермия, вродена амавроза на Лебер, абеталипопротеинемия и други.
Абеталипопротеинемия е наследствено заболяване, при което е нарушено усвояването и метаболизма на липидите и мастноразтворимите витамини, в резултат на което се нарушава развитието и някои функции на тялото. Някои от признаците на заболяването са малабсорбция, диария със стеаторея, акантоцитоза, липса на апопротеин В-100, ниски нива на LDL холестерол, дегенерация на ретината, зрителни нарушения, нарушена координация и баланс, мускулна слабост, неврологични смущения и други.
Коментари към Дегенеративно увреждане на ретината