Възприемане на букви или думи като вкусове
Възприемане на букви или думи като вкусове представлява сравнително често срещана аномалия във възприятията, при която стимулацията на зрението (виждане на дадена буква или дума) предизвиква вкусово възприятие.
Възприемане на букви или думи като вкусове е симптом, изключително характерен за т.нар. цветно обоняние. То е една от формите на синестезия. Синестезията е аномалия във възприятията, която се разглежда по-скоро като състояние, отколкото като заболяване. В буквален превод термина синестезия означава "едновременно усещане" (от гръцки). Характеризира се с това, че стимулацията на едно сетиво (зрение), предизвиква усещания от друга сетивна група (вкус). Например, при светването на зеления цвят на светофара синестетът чува камбанен звън, или при усещане на мириса на портокал, в съзнанието му изниква възприятие за светло лилав цвят.
Цветното обоняние се характеризира със следните симптоми: възприемане на букви или думи като вкусове, усещането на дадена миризма предизвиква възприятие за цвят, чуване на конкретен звук провокира вкусово усещане, буквите се свързват с конкретен цвят, а думите се възприемат като микс от цветове, чуването на дадени звуци провокира визуално възприятие за цвят, или за температура, както и за миризма, стимулите от една сензорна модалност предизвикват променени усещания от същата сетивна група или възприятия от друга група сетива.
Коментари към Възприемане на букви или думи като вкусове