Втренчване в пространството
Втренчване в пространството е състояние на продължително задържане на погледа е определена посока. Пациента може да не реагира на повикване или да отговаря, но без да отмества поглед.
Втренчване в пространството може да се дължи на синдром на Уест (West), енцефалит, хидроцефалия, тумор на третия вентрикул, мозъчен тумор, пинеален паренхимен тумор, аутизъм, тежка преумора, злоупотреба с наркотици или алкохол, липса на сън, абстинентен период, биполярни разстройства, шизофрения, състояния на тревожност и апатия, депресии, стрес, компулсивни разстройства, страничен ефект от лекарства, делюзии, деменция, детско насилие, травма на главата, епилепсия на темпоралния лоб, паническа атака, болест на Алцхеймер, болест "луда крава", синдром на Ленокс- Гасто (Lennoux-Gastaut), комплексни частични припадъци, малки епилептични припадъци.
Малки епилептични припадъци се причиняват от неправилна електрическа активност в мозъка, което предизвиква временни смущения в мозъчната дейност. Пристъпите обикновено са много кратки - за около 15 до 30 секунди и изчезват толкова внезапно, колкото са се появили. Характеризират се с втренчване в пространството, рязко прекратяване на текущите дейности, забавяне на речта, движенията и реакциите. Понякога може да е съпътствано от потрепване на мускулите на цялото тяло.
Коментари към Втренчване в пространството