Вродена дислокация на тазобедрените стави
Вродена дислокация на тазобедрените стави: състояние, при което тазобедрените стави на новороденото са нестабилни поради неправилно формиране на ставите по време на ранните етапи от развитието на плода. Обикновено, тази нестабилност се влошава с напредване на растежа на детето. Наблюдават се различни степени на разместване на главата на бедрената кост спрямо ставните ямки (ацетабулум) на таза.
Симптомите на вродена дислокация на тазобедрените стави може да включват различна дължина на краката, обърнати навън крака, неравномерни кожни гънки по краката, забавено двигателно развитие (седене, пълзене, ходене) и други. Симптоми може и да липсват, поради което още при раждането се прави рутинно изследване за наличие на дислокация.
Вродена дислокация на тазобедрените стави може да се провокира от намалено количество на амниотичната течност в утробата, седалищно предлежане, наследствена обусловеност, някои лекарства (ацетаминофен) и други.
Ацетаминофен (парацетамол) е лекарствено вещество от групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Използва се като обезболяващо и температуропонижаващо средство.
Съществуват данни, че експозицията на ацетаминофен по време на бременност може да има тератогенно влияние върху плода. Вероятността и тежестта на причинените дефекти са в зависимост от нивото на експозиция и етапа на бременността.
Вредните ефекти може да включват пулмонална стеноза, камерни септални дефекти, вродена дислокация на тазобедрените стави, синдактилия, скъсени крайници, допълнителни пръсти, хидронефроза, гастросхиза, дефект на невралната тръба, краниофациални аномалии, атрезия на тънките черва и други.
Коментари към Вродена дислокация на тазобедрените стави