Вродена артрогрипоза на ходилата
Вродена артрогрипоза на ходилата: представлява рядко вродено заболяване, характеризиращо се с контрактури и деформации на ставите на крайниците поради недоразвитие на мускулите. Артрогрипозата получава името си от гръцки и буквално означава "извити или криви стави". Най-често се засягат раменните, лакътните, китковите, бедрените и коленните стави. Артрогрипоза не е самостоятелно заболяване, а обикновено е клинична находка и протича в комплект с други болести и синдроми.
Вродена артрогрипоза на ходилата може да възникне поради мускулна дистрофия, ектодермална дисплазия, хронични епилептични гърчове, болест на Кускоквим, вродени малформации на ЦНС, повишена телесна температура на плода в майчината утроба, вътрематочна инфекция по време на бременност, къса пъпна връв, намалено количество на амниотичната течност, фетална акинезия, болест на Гоше, спинална мускулна атрофия, синдром на Едуардс (Edwards syndrome), синдром на Даун (Down sindrome), Wieacker-Wolff синдром, синдром на Мьобиус (Mobius syndrome), синдром на Боуен-Конради (Bowen-Conradi syndrome), синдром на Зелуегър (Zellweger syndrome), синдром на Фрийман-Шелдън (Freeman-Sheldon syndrome), фетално алкохолен синдром, синдром на Гордън (Gordon syndrome), миастения гравис, синдром на Брук (Bruck syndrome), заболявания на съединителната тъкан и други.
Синдромът на Wieacker-Wolff представлява рядко срещано генетично бавно прогресиращо заболяване, което се характеризира с деформации и ограничена подвижност на ставите на краката, мускулна слабост, затруднени движения с очите, езика и лицевите мускули, умствена изостаналост, затруднен говор. Заболяването се унаследява като Х-свързано рецесивно.
Коментари към Вродена артрогрипоза на ходилата