Вагинална бучка
Вагиналната бучка е симптом, който се характеризира с поява на подутина във влагалището, която може да е изпълнена с въздух, кръв, гной или друг вид секрет. Подутината може да е с мека или твърда консистенция. Може да се придружава от субективни оплаквания като болка и дискомфорт.
На какво може да се дължи вагиналната бучка?
Вагиналната бучка може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - кисти, абсцес на Бартолиновите жлези, ендометриоза.
- Новообразувания - тумор на вагината.
По-чести причини за вагинална бучка
Вагинални кисти
Човешкото тяло не е идеално. Склонно е към развитие на различни бучки и подутини. Кистите са един вид атипичен растеж, който се наблюдава при много хора. Тези подобни на торби бучки са пълни с течност, въздух или други материи. Обикновено не представляват сериозен проблем и не са болезнени. Размерът на кистите е различен, някои не могат да бъдат видяни с просто око, а други могат да нарастнат с размера на портокал. Кисти могат да се образуват почти навсякъде в тялото, включително и във влагалището. Вагиналните кисти се образуват когато жлеза или канал се запушат, което води до събиране на течност или друга материя. Има няколко различни вида вагинални кисти:
- кисти, причинени от травма на влагалището – те се появяват най-често след раждане, епизиотомия или след хирургична интервенция, засягаща влагалището;
- киста на Бартолиновите жлези – тези кисти са пълни с течност. Бартолиновите жлези се разполагат от двете страни на входа на влагалището. Техният секрет овлажнява влагалището. При запушване на изходния канал на жлезата се образуват кисти. При инфектиране на кистата може да се получи Бартолинов абцес, който да причини много силна болка. При обетивно изследване се наблюдава едностранно подуване на долната и средната трета на голямата и малката срамна устна. Лечението на острият бартолинит е с антипиретици, антибиотици и обезболяващи средства. Хирургичното лечение е задължително, прави се марсупиализация (създаване на артефициален изход) с дренаж на абцеса или екстирпация на възпалената жлеза.
- кисти на канала на Gartner – произлизат от Гартнеровия канал, който се разполога в широката маточна връзка и във влагалището. Кистите на Гартнер обикновено са малки и да разположени по предната влагалищна стена.
- Мюлерови кисти – образуват се от структури, който са останали след ембрионалното развитие. Тези кисти се образуват най-често в предностраничните стени на влагалището. Те произлизат от Мюлеровия канал, от който по време на ембрионалното развитие се формират влагалището, матката и маточните тръби.
Повечето вагинални кисти не причиняват симптоми. Могат обаче да се наблюдават дискомфорт, болка по време на полов акт, при ходене или спортуване. Най-честото усложнение при вагиналните кисти е абцесът. Тогава се наблюдават болка по време на полов акт, при ходене и при спортуване. При малки кисти не е необходимо лечение, но при големите кисти, които причиняват дискомфорт се изисква оперативна интервенция.
Прочетете повече тук:
» Киста на Бартолиновата жлеза МКБ N75.0
Вагинални брадавици
Вагиналните брадавици се причиняват от човешкия папиломен вирус (HPV), който е инфекция, предавана по полов път. Рядко се наблюдават брадавици по вагиналната стена. По-често се срещат във влагалищното предверие. Тези брадавици обикновено протичат безсимптомно, но могат да се наблюдават симптоми като вагинална бучка, вагинален дискомфорт, болка по време на полов акт.
Рак на влагалището
Ракът на влагалището е неопластично заболяване с първичен тумор, изхождащ от влагалищната лигавица. Рисковите фактори за развитие на рак на влагалището са цервикална интраепителна неоплазия, тютюнопушене, декубитални язви или ръбци на влагащитето, инфекция с HPV. Най-често туморът е локализиран в задната влагалищна стена. Макроскопски се проявява като екзофит с язвена или мултифокална форма. В началото протича безсиптомно. След това ракът на влагалището се проявява с упорито влагалищно течение, често с кървенист характер. Лечението е хирургично и лъчелечение.
Прочетете повече тук:
» Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) МКБ C52
Изображение: freepik.com
Кога да потърсите лекар?
При наличието на усещане за наличие на вагинална бучка, придружено от вагинален дискомфорт е задължително да потърсите акушер-гинеколоф с цел изясняване на причината.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Вагинална бучка
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322782
https://www.healthline.com/health/womens-health/vaginal-lumps-bumps#see-a-doctor
https://www.healthline.com/health/vaginal-cysts
https://www.webmd.com/women/guide/vaginal-cysts-causes-symptoms-treatments
Коментари към Вагинална бучка